Další případ rasismu v anglickém fotbale? Chelsea obvinila sudího

Šlágr anglické fotbalové Premier League mezi Chelsea a Manchesterem United se hrál už včera odpoledne. Emoce z něj ale budou vyprchávat ještě asi hodně dlouho… Všechno se točí kolem výkonu rozhodčího Marka Clattenburga. Londýnský klub už na sudího podal oficiální stížnost a ta je hodně zajímavá. Obsahuje totiž mimo jiné obvinění z rasismu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Clattenburg (vpravo) čelí obvinění z rasismu, stížnost na něj podal tým Chelsea

Mark Clattenburg (vpravo) čelí obvinění z rasismu, stížnost na něj podal tým Chelsea | Zdroj: Reuters

Kromě toho, že Chelsea vyloučil dva hráče, Torrese neoprávněně, a uznal rozhodující gól z ofsajdu, použil prý i nepřípustné výrazy při komunikaci se dvěma hráči londýnského klubu, v jednom případě mělo právě jít o rasistickou poznámku. Hovoří o tom oficiální informace.

Terčem rasově motivovaného výroku měl být John Obi Mikel, hráč tmavé barvy pleti, který podle Daily Mailu vtrhnul do kabiny sudího a žádal omluvu. Druhý nevhodný výrok měl být adresován jednomu ze španělských hráčů, nejspíš Juanu Matovi, kterého měl Clattenburg počastovat slovy, která by se dala přeložit jako ‚španělský idiot‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu údajného rasismu v anglickém fotbale informoval z Londýna zpravodaj Jiří Hošek

U slovní přestřelky sudího s Mikelem údajně asistovalo několik hráčů Chelsea, kteří mají potvrzovat verzi svého kolegy. Větší váhu ale asi bude mít, že hlavní rozhodčí má po celý zápas zapnutý mikrofon, veškerou komunikaci s hráči by tak měli slyšet oba asistenti a také čtvrtý sudí.

Mark Clattenburg je přitom velmi ceněným rozhodčím, který už pískal řadu důležitých zápasů, třeba finále olympijského turnaje mužů. Ale jeden škraloup už má, v roce 2009 mu byla zastavena činnost, což ale souviselo s jeho podnikáním, údajně dlužil velkou sumu peněz.

Vypadá to, že anglický fotbal z rasistických incidentů nějak nemůže vybřednout, ale situace není až tak dramatická, jak by se mohlo zdát. Každý případ se ale v Anglii bere velmi vážně, řeší se u disciplinární komise, někdy skončí i u soudu, vše komentují vrcholní politici.

Tamní fotbalová generalita ale doufá, že nedávné křiklavé případy potrestaných fotbalistů, ať už Luise Suáreze z Liverpoolu nebo Johna Terryho z Chelsea, budou odstrašením pro všechny ostatní. Celkově je navíc respekt k lidem jiné barvy pleti v Anglii podstatně vyšší než třeba v Česku, a to nejen ve fotbale.

Tereza Jelínková, Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme