Další zatýkání ve FIFA, švýcarská policie zadržela i dva viceprezidenty

Ve švýcarském Curychu opět zatýkala švýcarská prokuratura vysoké představitele světového fotbalu. Podle New York Times mezi nimi mají být i dva viceprezidenti Světové fotbalové federace, Alfredo Hawit z Hondurasu a Jan Ángel Napout z Paraguaye.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstupující Garcia pochybuje o tom, že se FIFA může po letech kritiky a skandálů změnit | Foto: Reuters

V pokračujícím vyšetřování korupce, vydírání, praní špinavých peněz a podvodu zasahovala švýcarská policie v curyšském luxusním hotelu Baur au Lac na popud amerických vyšetřovatelů. V šest hodin ráno místního času podle New York Times zadržela 12 současných i bývalých vysokých představitelů světového fotbalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dostupné informace o dalším zatýkání ve FIFA shrnul ve vysílání reportér ČRo Tomáš Kohout

Podle švýcarských vyšetřovatelů měli vysocí představitelé FIFA brát peníze za prodej marketingových práv ve spojení s fotbalovými turnaji v Jižní Americe včetně kvalifikací na MS. Některé trestné činy měly být připravovány v USA, také platby měly jít přes americké banky.

Mezi zatčenými mají být i dva viceprezidenti FIFA. Alfredo Hawit z Hondurasu, který je zároveň provizorním předsedou Concacafu, fotbalové asociace Střední a Severní Ameriky, a Juan Ángel Napout, šéf jihoamerického svazu Conmebol.

Zadržení by měli být ve vydávací vazbě, dokud Američané nevyžádají jejich vydání. Mají na to 40 dní.

FIFA ve svém prohlášení uvedla, že o akci věděla. Nadále hodlá plně spolupracovat s americkými i švýcarskými vyšetřovateli, k ranní akci se ale nechce dále vyjadřovat vzhledem k zítřejšímu zasedání výkonného výboru.

Podklady pro zatýkání měli připravit američtí vyšetřovatelé. Těm se nedávno dobrovolně vydal předseda chilského fotbalového svazu Sergio Jaude. Podle jihoamerických novinářů uzavřel dohodu o vině a trestu a měl otevřeně vypovídat výměnou za nižší navržený trest.

Luxusní hotel Baur au Lac, místo zásahu | Foto: Reuters

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme