Damková by uvítala schválení komise rozhodčích. Zatím trestá sama

Hanba mužům, kterým žena vládne, platilo dlouhá léta v evropském i českém fotbale. Ale časy se mění a také u nás. Naopak, dokonce se dá říct, že dvě ženy drží jedny z nejdůležitějších funkcionářských pozic v českém profesionálním fotbale.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová rozhodčí Dagmar Damková byla 22.12.2008 krátce po 18.hodině hostem Ladislava Válka

Fotbalová rozhodčí Dagmar Damková byla 22.12.2008 krátce po 18.hodině hostem Ladislava Válka | Foto: ČRo Plzeň

Obě seděly v Městské knihovně v Praze a ta slova je musela pohladit jako texty těch nejlepších autorů, které byste v budově našli. Prezident organizace FIFPro, která zastupuje na 60 tisíc fotbalových profesionálů po celém světě, pan Theo Van Seggelen z Nizozemska, tam povídal o tom, jak se už brzy stane řádným členem asociace také ta česká.

Ale jen tak mezi řečí utrousil, že vidí moc rád čím dál větší počet žen ve fotbalovém prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Dagmar Damkovou mluvil reportér Jaroslav Plašil

Po jeho levé ruce se přitom usmívala místopředsedkyně České asociace fotbalových hráčů Markéta Heindlová, jinak také šéfka svazové Odvolací a revizní komise, a mezi posluchači v sále byla pro změnu Dagmar Damková.

Bývalá rozhodčí v Gambrinus lize, dnes funkcionářka UEFA a šéfka domácí svazové komise rozhodčích, tuší, čím mohou ženy obohatit ještě nedávno ryze mužskou zábavu.

"Protože mají jiný náhled. Vidí to prostě trošičku jinak než chlapi, neříkám, že lépe, ale určitě je dobré se na to podívat i z jiného pohledu a potom vyhodnotit, co je lepší," říká Dagmar Damková s tím, že tyto vlastnosti zatím stále ještě více oceňují lidé ve fotbalovém prostředí na západ od našich hranic, zatímco u nás se ještě stále často setkává s reakcí typu "No, jo, ženská, co ta nám bude povídat".

Bývalá rozhodčí se o tom přesvědčovala, když běhala s píšťalkou na trávnících, a podobné názory vnímá i teď, kdy si místo fanoušků a fotbalistů může dělat nepřátele v řadách kolegů.

"Je to tím, že je takové v uvozovkách bezvládí. Tím, do jaké pozice jsem se teď dostala, je to trochu boj. Slyším hodně podporu, abych se držela, že to mám mezi chlapy těžké. Nepřátelé jsou také, ale zatím se neozývají moc nahlas," libuje si nová šéfka komise rozhodčích.

'Poznat, že Lafata filmoval, nebylo jednoduché'

I když mezi řádky už se sem tam někteří ozývají, třeba nedávno si po ligové porážce v Plzni neodpustil ironickou poznámku jablonecký útočník David Lafata, který shodou okolností Dagmar Damkovou nepřímo zaměstnal o týden později.

To když v dalším ligovém utkání se Žižkovem nebyl poškozený, ale o branku z penalty obohacený chybou rozhodčího. Právě tento omyl sudího Jiřího Jecha šéfka ještě neschválené komise rozhodčích řešila a označila za zatím nejsložitější případ, co je ve funkci předsedkyně.

"David Lafata to trochu víc přifilmoval. Rozhodčí sice chyboval, skončil mu na to, ale dostal menší trest, protože to byla složitá situace. Komisi navíc nemám schválenou, členy mám jen navrhnuté. Jsou situace, o kterých je třeba diskutovat. Já budu mít třeba sedm lidí, čtyři z nich budou mít pohled jiný, pak prostě zvítězí většina. To já teďka nemám, musím rozhodnout sama," přiznává Dagmar Damková, které prý v podobně složitých rozhodnutích pomáhá, že poměrně dlouho a ještě nedávno sama pískala.

'Mezinárodní rozhodčí musejí být lepší než ostatní'

"Dokážu pochopit ten postoj, kde stál, proč tam stál, proč tam nestál. Poznám, jestli to chtěl udělat úmyslně, nechtěl udělat úmyslně. I když to asi pozná spousta lidí. Taky jsem chybovala. Jsme lidi a dokážu tu chybu buď omluvit, uznat, nebo pro ni nemám pochopení," vysvětluje bývalá populární rozhodčí.

"Třeba ofsajd Baník – Slovácko, to je pro mě nepochopitelná, neomluvitelná chyba. Navíc ještě od mezinárodního rozhodčího. To je, jak když si vezmete pravidlový slabikář, sekci Ofsajd, tak tohle je druhý případ, který tam máte. Jako když se učíte ve slabikáři 'máma peče maso‘ a podobně. Takovou chybu nemůže udělat. Spíš ještě pochopím toho Ondru Pelikána v zápase Plzeň – Olomouc. To byla složitá situace. Na druhou stranu je to také mezinárodní rozhodčí a musí být lepší než ostatní," naráží na své zatím nejtvrdší pětizápasové tresty, které od ní dostali asistenti Ondřej Pelikán a Ivo Chytil.

Ohlídat ofsajd je podle Dagmar Damkové obecně o poznání jednodušší než rozeznat, jestli hráč soupeře fauluje nebo jestli naopak fotbalista úmyslně padá.

Jaroslav Plašil, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme