Dánům se v posledních zápasech nedařilo. Můžou být ale velmi nebezpeční

V Olomouci už si zatrénovali také dánští fotbalisté, o kterých začaly kolovat až nezdravě podceňující zkazky. Dánská reprezentace je v krizi, už osm zápasů v řadě nevyhrála, a pokud prohraje na Hané, kvalifikaci může zabalit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Dánska během tréninku před kvalifikačním utkání v Olomouci | Zdroj: ČTK

To všechno se dalo přečíst nebo zaslechnout během posledních dní. Ovšem když si uvědomíme souvislosti, zjistíme, že Dánové zdaleka odepsaní nejsou. A když si je poslechneme, bude nám jasné, že jsou stále i dostatečně sebevědomí a seveřansky klidní.

„Není nutné mužstvo nijak mobilizovat a snažit se zvedat náladu. Máme hráče, kteří dobře vědí, co dokážou, a také jsou velmi sebekritičtí. A to je záruka, že umíme důležité zápasy zvládat. V poslední přípravě s Makedonií jsme jako kolektiv selhali, stala se chyba, porážka 0:3 vypadá hrozivě, ale všichni vědí, jak přistoupit k zápasu proti Čechům a proč,“ říká dánský trenér Morten Olsen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dánové se v Olomouci nejspíš do útoku nepoženou

Toho po třinácti letech u národního týmu těžko něco rozhází a umí vystupováním moudrého šedovlasého profesora přenést svou sebejistotu i na fotbalisty. Dánové vědí, o co hrají, ale nedá se čekat, že by na ně tíha okamžiku nějak výrazně dolehla. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že pozice Dánů se od té české zas tolik neliší, jak připomíná kapitán Tomáš Rosický.

„Vyloženě klíčové to ještě není. Je to strašně důležité. Přeci jen když Dány porazíme, tak od nich odskočíme, to by bylo moc pěkné. Stejně tak ale pro ně. Když tu oni neprohrají, tak ta jejich pozice také nebude vůbec špatná. Takže si nemyslím, že sem přijedou hrát nějaký strašně ofenzivní fotbal, jak je všichni známe. Dánové vždy hráli dobře takticky a proti dobře takticky vyspělému týmu se nikdy nehraje dobře. Když tady neprohrají, tak nespokojeni nebudou.“

A nejenže nebudou nespokojení. Pouhou remízou v Olomouci by se vzhledem k vývoji kvalifikační skupiny dostali do možná výhodnější pozice, než v jaké by se ocitli čeští fotbalisté. Měli by sice o tři body méně, ale Češi je získali v domácím zápase s outsiderem z Malty, kdežto Dánové o ně přišli porážkou v Itálii, která je jednoznačným favoritem skupiny. I tohle ostatně Dánové vnímají a kouč Olsen to před dnešním tréninkem také zmínil.

Takže je velmi ošidné podléhat dojmu, že Dánové jsou na pokraji vyřazení a že budou pod nezdravě silným tlakem.

I my musíme vyhrát, tuší Petr Čech

„Budou sice chtít vyhrát, ale my jsme také v situaci, kdy musíme vyhrát,“ opakuje brankář Petr Čech a velmi dobře si pamatuje, že v minulé kvalifikaci to byl český tým, který v důležitých zápasech často úspěšně zareagoval na propadáky v přípravných duelech.

Teď mají jeden velký v zádech Dánové, kteří navíc nepřijeli v nejsilnější možné sestavě a ze kterých nesálá pohoda, ale stále jde o špičkové evropské mužstvo, navíc obdařené severskou houževnatostí a smyslem pro odpovědnost na hřišti. A to může být pro český tým větším nebezpečím než rozjetý soupeř hýřící nezdravým sebevědomím.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme