Délka trenérského života v Anglii a v Čechách se výrazně liší

Dnes už bývalý fotbalový kouč Alex Ferguson si užívá první den svého trenérského důchodu. Po dlouhých sedmadvaceti sezonách strávených na lavičce Manchesteru United uvolnil dobrovolně místo Davidu Moyesovi, který pro změnu odchází po jedenácti letech z Evertonu. V Anglii nejsou několikaletá trenérská angažmá ničím až tak zvláštním. V českém fotbalovém prostředí je tomu ale přesně naopak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Šilhavý, trenér Slovanu Liberec | Zdroj: ČTK

Ve druhé polovině osmdesátých let měli v Manchesteru s návratem na vrchol trpělivost, a tak si Ferguson mohl dovolit luxus více než tříleté cesty za svou první trofejí. V dnešní době už by skotský kouč a manažer možná ani v Anglii s podobným vstupem do angažmá neuspěl a rychle by se klidil. A s jistotou by to hraničilo, kdyby se mu to stalo v českém prostředí.

„Nejsem přítel těchto změn, ale myslím si, že musím mužstvo nějakým způsobem probrat. A mám pocit, že jméno František Straka je to správné, které by mužstvo mohlo oživit. Měli bychom se nějakým způsobem posunout v tabulce,“ pojmenoval obvyklé důvody pro změnu trenéra šéf příbramského klubu Jaroslav Starka, když během jarní části sezóny uváděl do funkce Františka Straku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Délka trenérských životů v Anglii a v Čechách se od sebe výrazným rozdílem liší

Ačkoli se Starka označil za nepřítele trenérských výměn, udělal během této sezony už druhou. V tomhle ohledu se mu vyrovnají jen v Českých Budějovicích, ale alespoň jednou už od začátku ročníku střídali kouče i v dalších devíti prvoligových klubech.

Svou prací tedy dokázalo klubové vedení uspokojit jen pět mužů - plzeňský Pavel Vrba, sparťan Vítězslav Lavička, František Komňacký v Jihlavě, Luboš Kozel v pražské Dukle a možná trochu překvapivě Jaroslav Šilhavý. V Liberci mu dávají důvěru skoro až anglického střihu.

Po mistrovské sezoně zažili podprůměrný podzim, ale Šilhavý přesto zůstal, podařilo se mu mužstvo stabilizovat, Slovan je teď ozdobou jarní části sezony a zdá se, že si i letos zahraje evropské poháry.

Legendární Ferguson trenérským rekordmanem zdaleka není

Číst článek

„To mužstvo je jiné, jsou tu jiní hráči, někteří odešli. A asi se ukazuje, že to bylo to hlavní. Ten vstup do pohárové Evropy jsme neměli úplně ideální. U posil, které jsme udělali, to nebylo úplně to ono. Navíc ta zmiňovaná zranění, která kluci měli, těch byla spousta. To byla určitě hlavní příčina,“ vypočítává Šilhavý, co všechno v Liberci přes zimu vyřešili, aniž by podzimní problémy musel odnést on coby trenér.

A zdá se, že v létě načne na severu Čech svou třetí sezonu, což rozhodně není českým standardem.

Jan Kaliba, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme