Desítku v Neapoli nikdo nemá. Ta je navždy Maradony

Fotbalista s číslem 10 často bývá tím nejdůležitějším na hřišti. Jenže dnes večer to v Evropské lize v zápase plzeňské Viktorie v Neapoli určitě nebude platit. Alespoň z jedné poloviny, protože domácí žádnou „desítku“ v sestavě na rozdíl od Západočechů nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Plzně se na stadionu Sao Paolo pro 60 tisíc diváků "ztrácejí" | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Tak to se nebojím,“ se usmívá kapitán plzeňské Viktorie Pavel Horváth představě, že by jednou ve Štruncových sadech na jeho počest vyřadili ze sady dresů desítku .„Ne že bych nedoufal, ale to bych musel ještě nějaké úspěchy přidat.“

Ale ani to by nejspíš nestačilo, alespoň ne v italském regionu Campanie. V Neapoli, kde už s tímto číslem žádný z fotbalistů nesmí hrát, nosil kdysi desítku Argentinec Maradona, a to byl pod Vesuvem bůh. Bůh s desítkou na zádech, jak prozrazovala i známá zkratka D10S, vylepšená verze slova DIOS tedy bůh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maradonova Neapol a také desítka. Vzpomněl si na to Jaroslav Plašil

Desítka soupeře často upozorňovala na toho nejlepšího hráče v sestavě, aby si ji někdo navlékal, musel mít na ni nejen odpovídající kvalitu, ale také sebevědomí.

„Určitě je hráč s desítkou více vidět, hlavně u starších fanoušků. Mladí už si čísla často berou podle svých idolů, dříve těch čísel bylo jedenáct, takže jich bylo méně. Třeba Petr Jiráček měl dvacítku, tak si hodně lidí bere dvacítku,“ říká plzeňský kapitán Pavel Horvát, a pokud jde o dnešního soupeře, dost silný bude zcela jistě i bez desítky.

Zajímavá a pro branku Západočechů nebezpečná mohou být čísla 7 a 17. Uruguayec Edinson Cavani a Slovák Marek Hamšík. Být to ještě před rokem, patřil by to této party jistě i muž s číslem 22, Argentinec Ezequiel Lavezzi, který v létě odešel do PSG.

„Ten byl dokonce tak dobrý, že se kvůli němu slavný krajan Diego Armando Maradona chtěl vzdát svého exkluzivního neapolského práva na desítku,“ připomíná jeden z pořadatelů na stadionu Sao Paolo Victor.

Dnešní utkání, ve kterém tedy na straně domácích nebude hrát fotbalista s číslem 10, začne v 19 hodin a na Radiožurnálu Vás o něm budeme informovat střídavě s duelem Sparty a Chelsea na Letné.

Jaroslav Plašil, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme