Disciplinárka nemůže fotbalistům zakazovat hrát, říká právník

Před disciplinární komisi Fotbalové asociace dorazili k poslednímu možnému termínu jen čtyři z jedenácti obviněných z účasti ve zmíněném skandálu. Místo novinek o sázkařské aféře se znovu dověděli jenom to, že vlastně neexistují. Jejich výpověď se rovnala téměř nule. A právník dvou z nich Bronislav Šerák zopakoval, že komise podle něj nemá nárok hráčům zakazovat, aby nastupovali k zápasům svých soutěží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stadion Bohemians 1905 | Foto: ČTK

„To rozhodnutí neexistuje, ji nicotné. Protože ho nevydal orgán, který byl řádně ustanoven. Podle stanov má disciplinární komisi jmenovat výkonný výbor výhradně na návrh ligového shromáždění. Ligové shromáždění žádný návrh na jmenování jednotlivých členů disciplinární komise neučinila. To znamená, že orgán neexistuje,“ povzbuzoval Šerák své klienty Jana Halamu ze Střížkova a teplického Davida Jablonského k odboji proti nařízení disciplinárky.

Kromě jmenovaných dorazila na pražský Strahov už jenom dvojice z nižších soutěží Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa. Všichni s vůlí nechat rozhodnutí o tom, jestli budou i přes doručený zákaz od disciplinární komise hrát, na svých klubech. A s podobným odůvodněním, proč z nich komise žádnou kloudnou informaci nevypáčila.

Přehrát

00:00 / 00:00

fotbal disciplinárka o ničem

„Předvolání převzali a měli se dostavit na dnešní den. Stejně nemohou vypovídat. Konzultoval jsem to se státním zástupcem, který taktéž doporučil, abychom nevypovídali. Čekáme tak na pravomocné rozhodnutí,“ tlumočil Bronislav Šerák stanovisko svých na slovo skoupých klientů a vlastně i dalších dvou fotbalistů.

Disciplinární komise rozhodnutí předvolaných hráčů o podrobnostech sázkařského skandálu nemluvit přijala vcelku s pochopením a podobně naložila i s tím, že sedm členů asociace se na výzvu ani v jednom ze dvou nabízených termínů nedostavila.

„Za nespolupráci s disciplinární komisí by plynuly určité sankce. Přiznám se, že zatím jsme to neřešili. Považujeme to zatím za předčasnou otázku. Dáme ještě možnost, aby nám do příštího zasedání poskytli své vyjádření, případně se zúčastnili. Víme o tom, že minimálně jedna z těch osob se omluvila z osobních důvodů, ale přislíbila, že na jednání přijde. Znova budeme všechny kontaktovat a získávat od nich nějaké stanovisko," řekl benevolentní předseda komise Richard Baček.

Podobně shovívavá je disciplinárka, co se týče zásahu proti těm obviněným fotbalistům, kteří přes její zákaz nastoupili k soutěžnímu zápasu nebo to třeba hned o tomto víkendu udělají.

„My samozřejmě sledujeme, jestli se někdo z těch osob účastní sportovních utkání, a vyhodnocujeme to na disciplinární komisi. Předpokládám zároveň, že o tom budeme na dalším zasedání jednat."

Je tedy evidentní, že tento čtvrtek nevyřešil vůbec nic a téma sázkařské aféry z agendy nepříliš razantně postupující fotbalové disciplinárky jen tak nezmizí.

Jan Kaliba, František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme