Dlouhodobě máme problém s výchovou tvořivých fotbalistů, říká metodik Plachý

Jak rostou fotbalové talenty v českém prostředí? Podle vedoucí trenérsko-metodického úseku FAČR Antonína Plachého je zde dlouhodobě problém s výchovou tvořivých hráčů. A je potřeba pěstovat i schopnosti v zakončení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

„Moje generace Koller, Nedvěd, Poborský, Šmicer, tak to jsou všichni kluci, kteří ještě vyrůstali za starého v uvozovkách totalitního režimu. Všichni měli kromě třech, nebo čtyřech svých tréninků, když se bavíme o letech dvanáct až patnáct let, aktivity mimo. To bylo standardem, současné děti už tuhle aktivitu nemají, protože standardem je mobil a tablet.“

Tohle ale není výhradně český problém, ten vidí šéf trenérsko-metodického úseku Fotbalové asociace Antonín Plachý jinde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by se měla vyvíjet výchova českých fotbalových talentů...?

„Dlouhodobě máme problém s výchovou tvořivých fotbalistů a myslím, že to prostředí se otáčí. Když jsme ho sledovali třeba u Italů a Belgičanů a bavili jsme se s nimi, tak nám říkali, že nám to bude trvat deset let. My jsme na té cestě pět, šest let, takže jsme zhruba v půlce, kdy by měly vycházet současné ročníky, což se může týkat ročníků 2004, 2003,“ popisuje Plachý. Podle něj to ovšem neznamená, že mezi staršími ročníky nemohli být excelentní hráči.

„Ale tihle mladší už zkrátka procházeli jiným typem soutěží na malých hřištích, kde byli neustále před brankou a museli ty situace řešit. Nejen tvořiví hráči, ale i hráči zakončovatelé, kteří se před brankou soupeře neukvapí, nešťouchnou to metr před sebe, nenastřelí brankáře, ale uklidí to s dravčím instinktem,“ vysvětluje.

Právě výchova podobných typů fotbalistů je pro český fotbal nezbytná. Můžeme to v poslední době pozorovat na hře národního týmu, ale v českém případě i u klubů víceméně platí, že co si nevyšlechtí, to nemají.

„Fotbal u nás není kulturou jako v Holandsku nebo v Belgii, nejsme tak majetní jako Německo, nebo Anglie. Nemůžeme si přivést ty top hráče, kteří nám z naší poctivosti a taktické schopnosti udělají tvořivý fotbal,“ uvědomuje si šéf trenérské metodiky Antonín Plachý a naznačuje tím, že by tyhle limity měly zároveň fungovat jako motivace pro výchovu fotbalistů.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme