Dlouholetý předseda ČMFS František Chvalovský je definitivně na svobodě

Amnestie bývalého prezidenta Václava Klause hřeje i vysoké funkcionáře českého fotbalu. Milost se vztahovala na případ Dalibora Kučery, ještě nedávno místopředsedy Fotbalové asociace, který byl po odstoupení Ivana Haška krátce nejvyšším představitelem české kopané.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Chvalovský v soudní síni

František Chvalovský v soudní síni | Zdroj: ČTK

A dnešním dnem je definitivně volný také František Chvalovský, dlouholetý předseda Českomoravského fotbalového svazu a mocný muž fotbalových let devadesátých. Chvalovský, stíhaný za úvěrové podvody, se svobody dočkal po dvanácti letech soudních tahanic.

„Já jsem byl rád, že se to podařilo dotáhnout do konce. To je vždycky složité, známe to i ze života. Teď s odstupem dvanácti hodin si myslím, že přeci jen už víc převažuje ta radost.“ Tahle slova Františka Chvalovského by se na jeho momentální situaci dala krásně aplikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Chvalovský je definitivně na svobodě

Ve skutečnosti jsou stará více než 13 let, ještě z doby, kdy se jakožto šéf českého fotbalu radoval z postupu národního týmu na EURO 2000 bez ztráty jediného kvalifikačního bodu. Od té doby se ale mnohé změnilo nejen u fotbalové reprezentace, ale i ve Chvalovského životě.

Koncem února 2001 obchodníka s masem a chmelem zatkla policie, následně strávil nějaký čas ve vazbě, stal se také obětí únosu, jeho případ soudy řešily léta, až předloni dostal za úvěrový podvod trest deseti let vězení.

Ovšem loni na podzim soud vyšší instance rozsudek zrušil a táhnoucí se případ pak anulovala prezidentská milost, což ještě Městský soud v Praze napadl u soudu Ústavního, ale dnešním dnem Chvalovského stíhání zastavil.

Chvalovský má ve Fotbalové asociaci stále svého člověka

Je to už více než 12 let od jeho zatčení. Tedy také od chvíle, kdy ztratil přímý vliv na český fotbal. Svého člověka v něm má ale dodnes, současného místopředsedu Asociace Jindřicha Rajchla.

„Nastupoval jsem za pana Chvalovského a v momentě, kdy jsem byl jeho obhájce, tak mě poprvé přivedl do Blšan. V tu dobu měly Blšany několik arbitrážních sporů a tehdejší předseda představenstva pan Janek mě požádal, jestli bych je nechtěl zastupovat i v těch sporech a pak se to tak nějak vyvinulo, že mi pan Janek učinil nabídku k tomu, abych se stal výkonným ředitelem Blšan.“

Rajchl se z blšanského funkcionáře stal postupně funkcionářem pražské Dukly a poté i jedním z nejmocnějších mužů českého fotbalu, zejména za předsednictví Ivana Haška. A svého někdejšího klienta považuje právník Rajchl za nejvýraznější funkcionářskou postavu porevolučního českého fotbalu.

„Svoji osobou byl natolik charismatický a natolik zkušený, že spousta lidí ty jeho názory respektovala. Každopádně on je jako fotbalová osobnost velikánem. To, co tady dokázal, být 11 let předsedou ČMFS, 6 let být členem Výkonného výboru UEFA, takovou vizitkou se jen tak někdo pochlubit nemůže a samozřejmě ty zkušenosti jsou nesdělitelné a v řadě věcí se ukáže, že jeho názor byl prozíravý a správný.“

V Blšanech je Chvalovský za hrdinu

Už se ale nikdy neukáže, jestli spolu s dalšími čtyřmi lidmi způsobil Komerční bance škodu ve výši jedné a půl miliardy korun. Peníze si měl půjčit na své podnikání, ale podle obžaloby jimi umořil své dluhy.

Hodně peněz investoval Chvalovský také do projektu nejmenší prvoligové fotbalové vesnice světa, jak se říkalo jeho Blšanům, kde má za dva týdny devětapadesátiletý Chvalovský stále svůj dům a kde je coby někdejší hráč a potom hlavně šéf a mecenáš tamního klubu u některých lidí dodnes za hrdinu.

„Franta to je zlatý člověk zapálený do fotbalu. Žil pro to. On to neuměl a pořád se ‚cpal‘ do brány. Já dodnes nemůžu pochopit, co tady s ním dělali deset let za ceremoniády,“ říkal před časem blšanský důchodce Josef Fišer. Teď už tuhle starost může pustit z hlavy, soudní martyrium Františka Chvalovského je u konce.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme