Dost lidí nám nepřálo a to nás semklo, shodli se čeští fotbalisté

Už popáté v řadě budou hrát čeští fotbalisté na mistrovství Evropy. Vůbec poprvé ale postup vybojovali až v baráži, po dvou výhrách a celkově dramatickém průběhu soubojů s Černou Horou. A také za historicky nejmenšího zájmu vlastních fanoušků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští fotbalisté v Podgorici slaví postup na EURO 2012 | Foto: Jan Kaliba

Fanoušků, kteří provolávali slávu Petru Čechovi, byla zhruba stovka. A byť to byly radostné chvíle, je to zároveň velmi smutná zpráva. Vidět fotbalisty postupovat na šampionát už není tak atraktivní jako ještě před několika lety.

„Neváhali jsme ani chvíli. Jeli jsme autem, vlakem, na kole, trvalo to celé asi čtyřiadvacet hodin, ale stálo to zato!“ libovali si čeští fotbaloví fanoušci po včerejším vítězném utkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté se shodli, že tým semkla nepřejícnost lidí a až nenávistná atmosféra

Získat znovu jejich důvěru bude zřejmě mnohem těžší, než ji ztratit. Vždyť ještě před pár týdny volal mnohem početnější dav po odvolání kouče Michala Bílka a ze hřiště vyháněl útočníka Milana Baroše.

„Mně je to upřímně řečeno jedno, míjí mě to. Zvykl jsem si na to, že jsem za rebela. Neřeším, co o mně píšou noviny nebo co na mě řvou lidi na stadioně. Osobně se v reprezentaci pořád cítím dobře,“ promluvil před několika novináři po zvládnuté baráži v Černé Hoře Milan Baroš, který dlouho dění v národním týmu vůbec nekomentoval.

„Dřív byla atmosféra okolo úplně jiná než teď. Spousta lidí nám nepřála. Jsem rád, že mančaft a lidi kolem něj dokázali, že se pletou. My jsme teď šťastní a oni možná naštvaní, to náš těší daleko víc.“

Až nenávistná atmosféra ale podle hráčů týmu pomohla, stejně jako srpnový výprask v přátelském utkání v Norsku, dodává reprezentační manažer Vladimír Šmicer.

„Norsko nám trochu pomohlo, kluci sami cítili, že takhle to dál nejde. Zlom pak přišel ve Skotsku. Neřekl bych, že to by bravurní zápas, ale horší jsme nebyli a nakonec jsme si přivezli alespoň ten bod, který jsme chtěli. Pak přišla kritika – rozhodující moment.“

A kapitán Tomáš Rosický se slovy bývalého spoluhráče a dnes reprezentačního manažera souhlasí.

„Je to samozřejmě satisfakce pro celý tým, kterému nikdo nevěřil. Jsem pyšný na naše mužstvo, že to takhle zvládlo, protože v těchto podmínkách to nebylo jednoduché. Tím víc nás to ale semklo.“

Jiráček spadl z nebe

Ale postup českých fotbalistů na EURO může mít i jiné důvody. Vedení týmu začalo mnohem více využívat hráčů z Gambrinus ligy a zrovna ti plzeňští ošlehaní bitvami o Ligu mistrů nebo zápasy přímo v této soutěži rozhodně nebyli do počtu. Naopak, vždyť o střelci vítězné branky v Černé Hoře Petru Jiráčkovi manažer národního týmu prohlásil.

„Ten nám spadnul z nebe!“

A kapitán Tomáš Rosický může pomalu přemýšlet o mistrovství Evropy, na které se čeští fotbalisté probojovali už popáté v řadě.

„Budeme pro každého nepříjemní, jdeme si svou cestou a těžko nás může ještě něco rozházet.“

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme