Dostane nakonec fotbalová Slavia prvoligovou licenci? Rejžek doufá

Fotbalisté Slavie své peníze za období od začátku roku stále ještě nemají. Nejnovějším hmatatelným důkazem je výrok licenčního manažera fotbalového svazu Stanislava Rýznara, který svazové licenční komisi doporučil, aby nepovolit start v příštím ročníku první nebo druhé ligy Zbrojovce Brno, Ústí nad Labem a právě pražské Slavii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohemians 1905 - Slavia Praha (1:1) | Foto: Tomáš Adamec

U té jsou nejpádnějším důvodem právě dluhy hráčům. Kromě nich navíc tíží klub i stomilionový dluh bývalému vlastníkovi. Kdyby se příběhu fotbalové Slavie chopil dramatik nebo spisovatel, určitě by ho dovedl přetvořit v dílo, které by se vyrovnalo těm nejsložitějším divadelním hrám či románům minimálně české literatury.

Máme tu spoustu postav, přičemž ty klíčové jsou tajemné, několik rovin příběhu a těžko jednoznačně určit, kdo je kladným a kdo záporným hrdinou. Snad jen oběť je zřejmá slávističtí fanoušci a fotbalisti. Ti druzí od začátku roku nedostávají výplaty, přesto dál hrají a příliš nevědí, co si s nastalou situací počít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy Slavie s udělením licence shrnul Jan Kaliba

„Ligu dohrajeme určitě, to bychom dostali akorát sankce, takže určitě ne,“ říkal minulý týden po ligovém zápase proti Slovácku o možnosti stávky útočník Stanislav Vlček.

Kapitán Kisel jednoznačně nemluvil

„Spíš dohrajeme ligu až do konce, ale nevylučuji nic, protože situace je taková, že nikdo dnes neví co bude dál,“ vysvětloval Kisel.

Z pohledu fotbalistů je klíčovou osobou generální ředitel Miroslav Platil. To je muž, který je spojkou mezi tajemným majitelem a potenciálními zájemci o Slavii a který zároveň komunikuje s hráči, podává jim informace o situaci klubu a má jejich důvěru.

Právě od vztahu s ním fotbalisté odvozují svou loajalitu ke klubu. Jenže i Platil už sliboval příchod nového majitele, který by na sebe vzal břímě červeno-bílých problémů, několikrát a pokaždé zůstalo u slibů a nekonkrétních vyjádření.

„Máme na stole k dispozici majoritní balík akcií, teď se s ním musí pracovat. Faktem je, že nabídky podalo spoustu subjektů. Procujeme na tom a doufám, že se nám to podaří,“ vyprávěl Miroslav Platil Radiožurnálu minulý týden.

Aktuální slib říká, že nový majitel Slavie by se měl představit počátkem příštího týdne a internetový portál Česká pozice dnes přišel s informací o tom, že jde o vážného, silného a seriózního investora, který chce v první fázi Slavii pomoci, aby splnila podmínky pro udělení licence.

ENIC situaci nepomáhá

Následně celý klub převzít a vyvést z problémů, což obnáší především dohodu s britskou investiční společností ENIC. Ta si nárokuje splacení stomilionového dluhu a také aspoň naoko neoblomně tvrdí, že je stále ještě většinovým vlastníkem Slavie.

Nedůvěrou nasáklému fanouškovi Slavie vycvičenému opakujícími se planými sliby to může znít jako scénář s přehnaně pohádkovými rysy.

Ostatně hnutí příznivců „Sešívaní drží spolu" už se chystá na variantu, že se současný majitel pokusí nechat klub zkrachovat a převodem práv k hráčům a soutěžím vytvořit jakousi novou, problémy nezatíženou Slavii. Tomu chce iniciativa fanoušků zabránit a podle Jiřího Vrby z jejího vedení k tomu má oporu ve svazových řádech.

„Pokud zaniknou práva některého klubu na členství v ČMFS, tak je ve směrnici zakotveno, že je povinností svazu nabídnout členství subjektu, ze kterého práva na ten skončený přecházela. Domníváme se, že právoplatným zástupcem je občanské sdružení fotbalového oddílu SK Slavia Praha,“ říká Vrba.

Jestli bude Slavia hrát na podzim první ligu, o tom by mělo být jasno do konce května, kdy je poslední licenční uzávěrka. Pokud klub podmínky nesplní, začnou se řešit spíš otázky, jakáže Slavia bude hrát některou z nižších soutěží a jestli vůbec.

Rejžek Platilovi nevěří

Dění kolem Slavie sleduje i filmový kritik a slávistický fanoušek Jan Rejžek. Fotbalistům na trávníků drží palce a s nadšením jejich výkony sleduje. K vedení a rádoby fanouškům je ovšem skeptický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanoušek Rejžek k situaci ve Slavii

Bere vám ta podivná situace, ve které se Slavia ocitla, a její nejistá budoucnost, chuť chodit na fotbal?

Vůbec ne! Hráči posledními výkony dokazují tajuplným tunelářům ve vedení, co znamená slávistické srdce. Snaží se dostat Slavii tam, kde byla, nebo by být měla. Bojují do poslední chvíle za všech okolností.

Mají ostatní fanoušci podobné názory? Ubývá jich na tribunách nebo naopak fandí hráčům, kteří si zachovali fotbalové srdce?

Návštěvy jsou v této situaci malé. Apeloval bych na všechny slávistické fanoušky, aby hráče morálně podpořili. Bohužel to ale nezmění nic na situaci, že odpovědné osobnosti, které Slavii do tohoto stavu přivedli, dodnes nic konkrétního neřekli.

Jak se vy osobně díváte na možnost, že by současný managament nechal Slavii zkrachovat a následně vytvořil nový, dluhy nezatížený klub?

Při vší relativní úctě k panu Platilovi nevěřím ani slovo. Od února hráčům, ale i veřejnosti neustále něco slibuje. Byl bych v pondělí opravdu mile překvapen, kdyby opravdu odtajnil nového majitele nebo alespoň rozkryl záhadnou mafiánskou strukturu.

Jan Kaliba, Jakub Kanta, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme