Druhá fotbalová liga ztrácí fanoušky i zájem médií

Podle nedávno zveřejněné ankety jde o nejoblíbenější sport v Česku, a platí to i celosvětově. Jenže u nás jde spíše o aktivní než pasivní zábavu. S popularitou českého fotbalu už je to totiž slabší, a v případě druhé nejvyšší soutěže to platí dlouhodobě a minimálně dvojnásobně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústecký Pavel Džuban (vlevo) se snaží zastavit Nemanju Kuzmanoviče z Bohemians.

Ústecký Pavel Džuban (vlevo) se snaží zastavit Nemanju Kuzmanoviče z Bohemians. | Foto: David Kalvas

Druhá liga je profesionální soutěží, stejně jako ta první, ale ve srovnání s Gambrinus ligou zajímá řádově pouze stovky diváků, když se podíváme na návštěvy jednotlivých zápasů. Důvodů je více.

Druhá nejvyšší soutěž nemá, narozdíl od té první, velkého sponzora. Tudíž ji provází menší mediální zájem. Den před víkendem se o ní v novinách nedočtete. Navíc hrací časy se shodují s časy s lukrativními zahraničními soutěžemi. Diváci tak možná zpohodlněli a koukají doma u televize.

Atraktivní je pro kluby, když se některý jejich hráč zviditelní a prodá. Pomáhá to jejich regionu, kde se třeba kromě fotbalu žádná velká akce nekoná. Někdy je tam i ambice postoupit do Gambrinus ligy, i když podmínky jsou stále těžší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma druhé fotbalové ligy zpracoval Jaroslav Plašil

V posledních letech se totiž stává běžně, že kluby nemohou postoupit, protože nesplní licenční podmínky. K nějakému zmírnění, tak aby více rozhodovala sportovní stránka, ale asi jen tak nedojde, maximálně malému, protože kluby, které investovali do stadionu, zázemí a infrastruktury, tak si zmírnění podmínek hodně hlídají. Na rozdíl od jiných totiž neinvestovali do hráčů a cítili by se znevýhodněni.

„V poslední době se to teď hodně otáčí, protože jak měli všichni v 90. letech ambice se prodrat rychle výš, a když se někde uvolnilo místečko, rvalo se o něj pět šest klubů. Dneska si uvědomují tu zátěž. Jenom vyhřívání, osvětlení, prostor a komfort nejen pro diváky. Tak je to trochu někde jinde,“ naznačuje šéf profesionálního fotbalu Ivo Lubas, že těžko k nějakému zásadnímu posunu v uvažování dojde.

Rozdíl mezi první a druhou ligou? Velký, říká gólman Žižkova Boháč

Číst článek

Klubům se pak “do ligy nechce“, když na to nemá, což byl v minulé sezoně třeba příklad Sokolova, tuto sezonu to možná bude podobné. K uzavření Gambrinus ligy, ale v nejbližší době určitě nedojde. Nakonec to někdo vždycky uhraje. I Ivo Lubas si myslí, že by to byla velká chyba.

Uzavřít soutěž nebo snížit počet týmů?

„Samozřejmě nechci nasazovat na hokej, ale podmínky v USA a tady jsou jiné a mně se nápad s uzavřením soutěže moc nelíbí. Je to věc hokeje, ať si dělají, co chtějí. Ve fotbale to považuji za nereálně a dokonce bych řekl za sportovní nesmysl.“

Nasnadě je tedy otázka, co počet účastníků? První i druhou ligu hraje 16 týmů, není to zbytečně moc? Fanoušci jako optimum vidí dvanáct čtrnáct účastníků. Zúžení by přineslo hlavně v první lize zvýšenou kvalitu, protože by byla větší poptávka po hráčích. Na druhou stranu by to do kasy více peněz asi nepřineslo.

„Nevěřím tomu, že peníze, které jsou do 16 klubů investovány, se snížením počtu klubů ve fotbale zůstanou a budou se koncentrovat do menšího počtu klubů,“ myslí si Ivo Lubas.

A to proto, že se jedná dost často o regionální sponzory, kteří by odešli úplně. Například pokud by v Hradci nebo Jihlavě, snad se neurazí, nemohly hrát nejvyšší soutěž, a byly pod čarou, asi jen těžko by tamní mecenáši začali podporovat tým z Prahy či Brna.

Cesta poloprofesionálním směrem

Věčná debata se vede na téma, zda by se výrazně nemohlo ušetřit tím, kdyby byla profesionální jen první liga, a druhá třeba amatérská nebo poloprofesionální. To je ale běh na dlouhou trať.

„Statut profesionálního klubu je o tom, že musíte dodržet ekonomické podmínky, musíte se podrobit licenčnímu řízení, které zkoumá, jestli klub na to má. Největší náklady klubu jsou platy hráčů. Žádný předpis ani licenční manuál neříká, kolik máte nebo nemáte mít profesionálů. Je vaše právo mít s hráčem uzavřenou profismlouvu a hráče si tím chránit. A tak bych to i ponechal.“

Otázkou je, jak by se ale v tom případě dařilo hráče udržet, protože čím víc hráčů nebudete mít pod profesionální smlouvou, tím víc riskujete, že se vám kádr rozpadne.

Vladimír Kroc, Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme