Druholigové kluby se do Gambrinus ligy nehrnou. Musí si stanovit priority, říká Lubas

Podle nedávno zveřejněné ankety jde o nejoblíbenější sport v Česku a platí to i celosvětově. Jenže jde spíše o aktivní než pasivní zábavu. S popularitou českého fotbalu už je to slabší, a v případě druhé nejvyšší soutěže to platí dlouhodobě a minimálně dvojnásobně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod fotbalových fanoušků Ultras 1909 za záchranu druholigového fotbalového klubu Baník Most. , který by mohl přijít o finanční podporu města.

Pochod fotbalových fanoušků Ultras 1909 za záchranu druholigového fotbalového klubu Baník Most. , který by mohl přijít o finanční podporu města. | Zdroj: ČTK

Když si prolistujete největší sportovní deník u nás, nenajdete tam o ni ani slovo. A ani v jiných celostátních novinách to není jiné. Výjimkou jsou pouze regionální přílohy, ve kterých se tu a tam zmínka o druhé fotbalové lize objevuje. Obecně o ni ale není moc velký zájem, až na výjimky na ni nechodí fanoušci, a nemá ani hlavního sponzora.

Přitom se jedná o profesionální soutěž, kterou hraje stejně jako v případě Gambrinus ligy šestnáct klubů (z toho tři pražské nebo pět z lidnatých průmyslových regionů severozápadu či severovýchodu republiky). A stejně fanoušky příliš nezajímá. Na stadiony jich většinou chodí jen stovky, a to se na rozdíl od první ligy hraje v tradičních termínech neovlivněných požadavky televizních společností. Přesto prý soutěž atraktivní je nebo by měla být, říká Ivo Lubas, šéf profesionálního fotbalu v Česku.

„Je to profesionální soutěž, druhá nejvyšší v republice. Měla by vychovávat fotbalové talenty pro Gambrinus ligu, aby měla kde brát. Pak se tam samozřejmě bojuje o účast v nejvyšší soutěži, což je asi hlavní smysl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhá fotbalová liga v České republice stagnuje

Jenže tady by byl opět na místě spíše podmiňovací způsob. Dlouhodobá sportovní forma je v posledních letech až druhořadá, a tak ne pokaždé postupuje tým s nejlepšími sportovními výsledky. Kluby s horším ekonomickým zázemím a bez odpovídajícího stadionu mají smůlu, v minulé sezoně takto "ostrouhalo" první Ústí nad Labem, třetí Sokolov o cestu nahoru ani v zákulisí nebojoval.

„Když si vyhodnotili, kolik by museli investovat do stadionu, potom následně do provozu v Gambrinus lize, tak to vzdali,“ připomíná Ivo Lubas události letošního léta, kdy do nejvyšší soutěže postoupilo až čtvrté Brno, a to se můžeme dočkat ještě absurdnějších situací. Při pohledu na aktuální tabulku a zázemí jednotlivých klubů by se mezi elitu dostal i desátý Zlín. Ti sportovně lepší by museli žádat o výjimky pro udělení licence nebo by o Gambrinus ligu ani nestály.

„Kritéria byla dána a my je splňujeme. Jsou mužstva, která peníze vydělávají pouze na výplaty hráčů, ale my musíme vydělat na infrastrukturu i platy hráčů,“ naznačuje výkonný ředitel zlínského klubu Leoš Čojš, že by byl spíš pro zachování současných podmínek, a ne mírnějších. Někde totiž v minulosti investovali do stadionu na úkor hráčského kádru, tak aby kritéria splnili, a tak logicky volají po férovém a stabilním prostředí.

Jenže stále častěji se také ozývají zástupci opačného tábora, kteří tvrdí, že rozhodovat o postupu by měla hlavně sportovní stránka. Najít kompromis je těžké, myslí si šéf profesionálního fotbalu Ivo Lubas, stejně jako dodržet přirozenější cestu vzhůru.

„Rozumní funkcionáři by měli uvažovat tak, že se na to nejprve připraví, řeknou si, co je možné v regionu s fotbalem udělat, kam s ním chtějí dojít. A podle toho postupně budovat všechny podmínky, aby pak sportovně mohli do Gambrinus ligy jít,“ říká Ivo Lubas.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme