Dušan Uhrin st. vyzdvihl Hübschmana s Pilařem a ve čtvrtfinále Eura si nepřeje Němce

Čeští fotbalisté postoupili z prvního místa základní skupiny A do čtvrtfinále mistrovství Evropy. V posledním utkání ve Vratislavi porazili Polsko 1:0 po gólu Petra Jiráčka. V souběžně hraném duelu zdolalo Řecko Rusko 1:0 a postoupilo z druhého místa.

Dvojice Rosický, Hübschman se při focení dobře bavila | Foto: Jan Kaliba

Zápas české reprezentace sledoval i muž, který dobře víc, co to znamená probojovat se s podceňovaným mužstvem do vyřazovacích bojů a uspět. Jde o kouče národního týmu z evropského šampionátu 1996 Dušana Uhrina staršího. Zpovídal ho Martin Charvát.

Záludnost posledních zápasů dobře znáte, bylo utkání Polsko Česko, tím klasickým posledním zápasem ve skupině, kde jde o taktiku, nebo Vás něčím překvapilo?

Domnívám se, že utkání pro nás bylo velice obtížné, i vzhledem k tomu že jsme hráli proti domácímu mužstvu. Na začátku to bylo hodně vyhecované. Rozhodlo prvních třicet minut. Poláci začali velmi kvalitně, vytvořili si několik dobrých brankových příležitostí, ale pak jsme zvedli prapor my a ustáli zápas až do vítězného konce.

00:00 / 00:00

Rozhovor Dušana Uhrina staršího s Martinem Chrvátem

K utkání nenastoupil kvůli zranění kapitán Tomáš Rosický, ale vypadalo to, že se tvorba hry rozmělnila mezi více hráčů, takže to mohlo být i plus, co vy na to?

Vyzdvihl bych Tomáše Hübschmana. Odehrál nejkvalitnější utkání, podle mě, na šampionátu. Nejen že v prvních 30. minutách byl náš nejlepší hráč, který uměl odebírat míče a přihrával, ale hlavně vše řešil konstruktivně.

Směrem dopředu se zdálo, že Václav Pilař předvedl na levém kraji hodně dobrý výkon…

I v předcházejících utkáních odvedl velmi kvalitní výkon a stal se oporou týmu.

Hned v úvodu začal hustý déšť. Hrálo to nějakou roli?

Déšť hlavně pomáhá útočícímu mužstvu, které když se dostane do tlaku, tak na rychlém kluzkém terénu získává převahu. Poláci toho využili v první třicetiminutovce, kdy si vypracovali 5-6 polobrankových příležitostí.

Proč byl český výběr ve druhé půli jasně lepší?

Po 30. minutách převzal náš tým taktovku, začal si více věřit, hrál hodně po stranách, což vedlo k vytváření gólových příležitostí. Až na poslední vteřiny, kdy Kadlec odhlavičkovával z prázdné branky jasnou šanci Poláků.

Český tým čeká na svého soupeře, rozhodne se o něm zítra. Německo hraje s Dánskem a Portugalsko s Nizozemskem. Jaký z těchto soupeřů by byl pro Čechy nejschůdnější?

Nepřál bych si Němce. Na ty nemáme dobré vzpomínky. Už v 96 jsme s nimi prohráli první i poslední zápas, když jsme skončili nakonec stříbrní.

Jakub Kanta, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít