EL: Pohřeb tří českých klubů

Tři české mouchy jednou ranou zabilo třetí předkolo Evropské ligy. Se soutěží se v něm rozloučily postupně Ostrava, Jablonec i Plzeň, tedy všichni tři zástupci Gambrinus ligy. Nejlepší dojem i výsledky zanechali paradoxně Západočeši, kteří měli nějtěžší los. Nic to ale nemění na tom, že český fotbal se propadl zase o něco blíže evropskému suterénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smutek v očích hráčů ostravského Baníku | Zdroj: ČTK

České kluby na sebe v této sezóně vzaly roli Robina Hooda evropského fotbalu. Ovšem pouze polovičního - bohatým nebere, zato chudým plnými hrstmi rozdává.

Když se podíváme na aktuální tabulku zemí podle bodů získaných do národního koeficientu v této sezóně, najdeme na prvních dvou místech Bělorusko a Kypr.

Přehrát

00:00 / 00:00

EL - český pohřeb

Těmto krajinám, na které se ta naše dívala z fotbalového hlediska ještě nedávno hodně svrchu, pomohly do značné míry na výsluní fotbalisté Ostravy a Jablonce. Severočeši darovali všechny body ve dvojzápase třetího předkola Apoelu Nikósie.

To se dá omluvit vzestupem kyperského fotbalu, který už letos zřejmě v tabulce koeficientů přeskočí ten český, a tím, že šlo o soupeře, který hrál před rokem Ligu mistrů.

Sympatická Plzeň

Pro dvojnásobný ostravský propadák s podprůměrným Mogilovem, který nedokázal dvakrát porazit v prvním předkole ani albánskou Drač, už žádná omluva neexistuje. U Plzně je proti Besiktasi s ročním rozpočtem 200 milionů eur i jedna remíza v podstatě nad plán.

Na druhou stranu kdyby se Západočeši nesráželi vlastními žákovskými chybami, mohli nabubřelého soupeře klidně vyřadit, protože herně na něj při vyrovnaném počtu mužů na hřišti stačili. Břemeno sběrače bodů do národního koeficientu tak zůstává na Spartě.

Z hlediska počtu účastníků v evropských pohárech už se nic vážného stát nemůže. Méně zástupců než jednoho v Lize mistrů a tři v Evropské lize má už jen Lichtenštejnsko, Andorra a San Marino.

Ale doba, kdy český mistr postupoval přímo do skupiny Ligy mistrů a česká klubová kopaná patřila mezi deset nejlepších v Evropě, už se zdá být fotbalovými druhohorami.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme