Euro jako jazyková škola. Čeští fotbalisté si na mistrovství procvičí i cizí řeči

Pro hráče včetně těch českých je mistrovství Evropy nejen prestižním turnajem a fotbalovou konfrontací s nejlepšími. Stávají se z nich také cestovatelé. Ti čeští už poznali dvě místa v údolí Loiry, francouzský jih a dnes se pro změnu přesouvají na sever do Lens, kde je v úterý večer čeká souboj o osmifinále s Tureckem. Kromě toho využívají fotbalisti Euro i jako školu cizích jazyků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Rosický během Eura využije i znalosti německého jazyka

Tomáš Rosický během Eura využije i znalosti německého jazyka | Zdroj: ČTK

Tomáš Rosický se sice během Eura znovu zranil, ale když nic jiného, ověřil si, že stále nezapomněl německy, ač se teď při angažmá v Arsenalu celé desetiletí oháněl angličtinou.

Mistrovství Evropy je zkrátka akcí, na které se o českou reprezentaci zajímají novináři i z těch nejvíce fotbalových zemí a z nejprestižnějších evropských médií a ti nejzkušenější z českého týmu s nimi umějí vést dialog v různých jazykových mutacích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Čech mluví francouzsky čím dál tím lépe, říká o českém brankáři novinář Guillaume Narguet

Před prvním zápasem Čechů ve skupině i po něm našli španělští kolegové poklad v Jaroslavu Plašilovi, ale i Petru Čechovi, který jejich řečí mluví, byť ve Španělsku nikdy nehrál a nežil.

A podobně to mají oba jmenovaní i s místními francouzskými novináři. Plašil francouzštinu v přirozeném prostředí vstřebával už jako neplnoletý a s krátkou přestávkou působí posledních sedm let v Bordeaux.

Zato brankář Čech odešel z Francie už v roce 2004, ale podle kolegy z francouzské redakce Českého rozhlasu Guillaumeho Nargueta to při rozhovorech během Eura není moc poznat.

České fotbalisty čeká klíčový zápas. Je super, že máme o co hrát, říká Šural

Číst článek

„Petr Čech mluví francouzsky čím dál tím lépe. Dělám s ním rozhovory už několik let. A pamatuji si dobu, kdy ještě hrál v Rennes. Od začátku se snažil mluvit a myslím si, že bral rozhovory jako příležitost k tomu, aby si francouzštinu procvičil. A pokračoval v tom i po odchodu z Francie do Anglie,“ říká Guillaume Narguet.

„Francouzsky mluvím se spoluhráči skoro každý den,“ zmiňuje Petr Čech, jak mu angažmá v Arsenalu pomáhá nejen fotbalově, ale i zvládat jazykový babylón, který se na Euru samozřejmě netýká jen českého týmu.

Třeba hvězda Realu Madrid Luka Modrić rozhovory ve španělštině málem až cíleně vyhledává a po některých slovech se tenhle Chorvat ujišťuje, že je použil správně.

Jan Kaliba, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme