Eurodeník - 11. díl: Sledovat fotbalové utkání je možné i v kostele

Sledovat evropský fotbalový šampionát třeba i v kostele? I to je v Paříži možné. V jedné ze čtvrtí francouzské metropole totiž umožnil otec Bernard všem věřícím i nevěřícím, aby společně mohli zápasy domácího týmu sledovat i v křesťanském svatostánku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion ve Francii

Fotbalový stadion ve Francii | Zdroj: Reuters

Domácí Francie bude dnes hrát o postup do čtvrtfinále. Utkání se hraje v Lyonu, ale fanouškovské zóny v dalších městech budou plné, před televizí se budou scházet celé rodiny a na zápas se zájemci mohou podívat také v kostele.

Na dvoře kostela právě probíhá soutěž ve střelbě ze značky pokutového kopu. V brance je jedna z maminek a její syn se jí za povzbuzování svých kamarádů snaží překonat. Téměř surrealistický obrázek, ale na druhou stranu na tom není zas tak nic nepřirozeného, proč by se nemohl fotbal hrát v kostele. Otec Bernard je bývalým fotbalistou.

Chtěl pozvat všechny, které vídá každou neděli v kostele, aby společně sledovali zápas francouzské reprezentace. Na utkání se Švýcarskem se sešlo několik desítek lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sledovat evropský fotbalový šampionát je možné i v kostele

Otec Bernard odsloužil mši, poté připravil občerstvení a přesně v osm hodin začala soutěž v penaltách. Potom už všichni společně sledovali zápas Francie a to samé se bude opakovat i dnes jen čas bude jiný, Francie hraje už odpoledne.

Kostel Saint Gabriel najdete na východě Paříže. Je to chudší část města s rozsáhlou přistěhovaleckou komunitou. André je původem ze Španělska. V Paříži žije už 10 let a ve francouzské metropoli vyrůstají také jeho děti.

Říká, že sledovat zápas v kostele je výborný nápad. Mnozí si k sobě mohou najít cestu, často se znají od vidění a teď si spolu mohou promluvit a děti si i zahrát. Ti nejmenší překonávají bariéry nejrychleji.

Otec Bernard o mé otázce jaké je spojení fotbalu a víry dlouho přemýšlel a nakonec říká, že by žádnou velkou souvislost nehledal. Jedna ho ale přeci jen napadla.

Víra je podle něj určitý pocit sounáležitosti. Ti, kdo věří, chtějí někam patřit, sdílejí stejné hodnoty. Fotbal je týmovým sportem a u dětí formuje charakter. Společně vyhráváte i prohráváte, máte společný cíl a také hledáte určitý smysl i radost.

Děti, které se přišly do kostela podívat na zápas Francie, najdou radost možná už v tom, že si společně mohou zazpívat Marseillaisu.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme