Eurodeník - 15. díl: Výsledky Francouzů tipuje varan původem z pražské zoo

Hrdinou letošního Eura je varan. Pro jeho dravost a nebezpečnost mu přezdívají komodský drak, na turnaji ovšem nemá za úkol někoho sežrat, ale tipovat výsledky zápasů Francie. Tento úkol mu svěřili redaktoři časopisu France Football, a varan tak navazuje na úspěšné věštění chobotnice Paula na mistrovství světa v roce 2010.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varan Arang při tipování duelu Francie s Albánií | Foto: Repro YouTube.com, France Football

Zahrada Thoiry děsí děti především svými replikami dinosaurů a také během krmení lvů a tygrů, protože z tunelů je mohou sledovat z bezprostřední blízkosti.

Téměř dvoumetrový varan Arang si až dosud žil spokojeným životem ve svém teráriu, dokud ho neoslovili redaktoři renomovaného týdeníku France Football a nepožádali ho, aby tipoval výsledky francouzského týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varan Arang sice nemá při tipování zápasů Francie na Euru stoprocentní úspěšnost, přesto se těší velké oblibě mezi návštěvníky

„Většinou je venku a my mu vevnitř připravíme tři jídla a vlajky ke každému jídlu. On si vybere jedno, to znamená, že vyhraje, nebo ne,“ popisuje průběh tipování Jiří Vagenknecht, který v Thoiry pracuje už dlouhá léta.

Má Arang stoprocentní úspěšnost? Překvapivě nemá. Ředitelka zoologické zahrady vysvětluje, jak se mohl mýlit. Nikdo mu prý neřekl, že se hraje víc jak devadesát minut, a právě v zápase s Albánií skórovali Francouzi až v nastaveném čase.

Jinak je ale jeho bilance stoprocentní, dodává ředitelka. Kdo by si chtěl vsadit na nedělní duel Francie s Islandem, tak podle varana může. Ten předpokládá vítězství Francie, ale protože je v posledních dnech skoupý na slovo, přesný výsledek neprozradil.

Velká tipovací soutěž s varanem organizovaná časopisem France Football má pro Česko ještě jeden zajímavý rozměr. Do Thoiry se párek varanů dostal z pražské zoo.

„Oba varani jsou z Prahy. Holka se jmenuje Potvora a kluk Arang. Je jim už asi pět let,“ říká Vagenknecht. A kdo jí dal jméno Potvora? „Češi, samozřejmě,“ dodává s tím, že navzdory velké publicitě, která tipování doprovází, se už těší, až fotbalové Euro skončí.

„Posledních deset dnů jsme měli vážně málo návštěvníků, protože všichni jsou v sobotu a v neděli před televizí a koukají na fotbal,“ říká Vagenknecht.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme