Eurodeník - 15. díl: Výsledky Francouzů tipuje varan původem z pražské zoo

Hrdinou letošního Eura je varan. Pro jeho dravost a nebezpečnost mu přezdívají komodský drak, na turnaji ovšem nemá za úkol někoho sežrat, ale tipovat výsledky zápasů Francie. Tento úkol mu svěřili redaktoři časopisu France Football, a varan tak navazuje na úspěšné věštění chobotnice Paula na mistrovství světa v roce 2010.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varan Arang při tipování duelu Francie s Albánií

Varan Arang při tipování duelu Francie s Albánií | Foto: Repro YouTube.com, France Football

Zahrada Thoiry děsí děti především svými replikami dinosaurů a také během krmení lvů a tygrů, protože z tunelů je mohou sledovat z bezprostřední blízkosti.

Téměř dvoumetrový varan Arang si až dosud žil spokojeným životem ve svém teráriu, dokud ho neoslovili redaktoři renomovaného týdeníku France Football a nepožádali ho, aby tipoval výsledky francouzského týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varan Arang sice nemá při tipování zápasů Francie na Euru stoprocentní úspěšnost, přesto se těší velké oblibě mezi návštěvníky

„Většinou je venku a my mu vevnitř připravíme tři jídla a vlajky ke každému jídlu. On si vybere jedno, to znamená, že vyhraje, nebo ne,“ popisuje průběh tipování Jiří Vagenknecht, který v Thoiry pracuje už dlouhá léta.

Má Arang stoprocentní úspěšnost? Překvapivě nemá. Ředitelka zoologické zahrady vysvětluje, jak se mohl mýlit. Nikdo mu prý neřekl, že se hraje víc jak devadesát minut, a právě v zápase s Albánií skórovali Francouzi až v nastaveném čase.

Jinak je ale jeho bilance stoprocentní, dodává ředitelka. Kdo by si chtěl vsadit na nedělní duel Francie s Islandem, tak podle varana může. Ten předpokládá vítězství Francie, ale protože je v posledních dnech skoupý na slovo, přesný výsledek neprozradil.

Velká tipovací soutěž s varanem organizovaná časopisem France Football má pro Česko ještě jeden zajímavý rozměr. Do Thoiry se párek varanů dostal z pražské zoo.

„Oba varani jsou z Prahy. Holka se jmenuje Potvora a kluk Arang. Je jim už asi pět let,“ říká Vagenknecht. A kdo jí dal jméno Potvora? „Češi, samozřejmě,“ dodává s tím, že navzdory velké publicitě, která tipování doprovází, se už těší, až fotbalové Euro skončí.

„Posledních deset dnů jsme měli vážně málo návštěvníků, protože všichni jsou v sobotu a v neděli před televizí a koukají na fotbal,“ říká Vagenknecht.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme