Eurodeník - 17. díl: Česko tady proslavil spíš malíř Kundera než fotbalisté, říkají lidé z okolí Marseille

V dalším dílu eurodeníku se redaktor Jan Šmíd podíval do míst, kde bydlí řada francouzských fotbalistů a trenérů a kde žil desítky let jeden z nejvýznamnějších českých malířů Rudolf Kundera. Fotbal nikdy nehrál ani ho nesledoval, přesto ho tam fotbaloví fanoušci znají. Cassis leží jen pár kilometrů od Marseille, kde se zítra hraje semifinále Francie - Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Jean Paul vypráví o tom, že trenér francouzského národního týmu Didier Deschamps je tady v Cassis často. Má tu dům ještě z doby, kdy trénoval Olympique Marseille, na stadion to měl odsud, z bývalé rybářské vesničky, dvacet minut.

Cassis je mezi fotbalisty oblíbeným místem, dům tady má i Michel Platini, ale toho tu v poslední době neviděli.

Majitel Yves ale říká, že do jejich baru Concorde na rue de l´Arene chodí často i Jean Tigana, jeho spoluhráč, který si nedaleko koupil i vinici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve městě Cassis žil desítky let také jeden z nejvýznamnějších českých malířů Rudolf Kundera

Do Cassis se z Marseille dostanete nádhernou cestou po útesech nad mořem. Teď v létě je tu spousta turistů, ale do typického provensálského baru kousek nad přístavem už nepřijdou.

S jeho hosty si Jan Šmíd vypráví o fotbale, o tom, jaké šance mají Francouzi zítra proti Německu, ale přesto v sobě skrývá návštěva Cassis ještě jednu vzpomínku.

Je to téměř neuvěřitelné, ale jednoduchý hotel, který našel Jan Šmíd v noci na internetu, leží na rue de l´Arene, asi šest metrů od tohoto baru, mezí ním a barem je jeden obchod a jeden nenápadný vchod. Právě tam před šestnácti lety natáčeli s jedním z našich nejslavnějších malířů Rudolfem Kunderou. A jak potvrzuje Yves, nebydlí tam už ani jeho dcera Nathalie, která je snad ještě někde v Cassis.

Ale na známého malíře si tu pamatují - Jean Paul vzpomíná, že byl kdysi u něj doma a všude prý byly obrazy, s kloboukem procházel kolem baru do přístavu, kde maloval. Yves říká, že jeho obrazy se prý dobře prodávaly, i když byly drahé. Měly zvláštní poetiku a krásná byla jeho modrá.

Rudolf Kundera neměl s fotbalem nikdy nic společného, ale navzdory tomu, že v Marseille hrálo několik českých fotbalistů, tak prý o naší zemi vědí Yves a Jean Paul hlavně díky němu, což je z fotbalového pohledu možná trochu smutné, ale realistické.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme