Eusebio fandí na fotbalovém šampionátu Brazílii

Nejlepší střelec fotbalového šampionátu bude mluvit španělsky. Předpovídá to jeden z nejlepších útočníků všech dob Eusebio.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eusebio představuje v Johannesburgu zlatou kopačku pro nejlepšího střelce současného šampoionátu

Eusebio představuje v Johannesburgu zlatou kopačku pro nejlepšího střelce současného šampoionátu | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Svou kariéru ukončil kvůli zdravotním problémům už krátce po třicítce. I tak toho ale stihl legendární fotbalista jménem Eusebio na trávníku hodně. Vystřídal 10 klubů, reprezentoval Portugalsko, a stal se nejlepším střelcem světového šampionátu v roce 1966. V té době dokonce popularitou zastínil i krále trávníků Pelého.

Eusébio da Silva Ferreira přezdívaný kvůli své rodné zemi černá perla z Mosambiku, zůstal populárním do dnes. 64 krát reprezentoval Portugalsko, je držitelem Zlatého míče z roku 1965.

V zákulisí pookřál při vzpomínce na české fotbalisty Josefa Masopusta, Iva Viktora či ze současné éry Milana Baroše, mluvil o Argentině prakticky v každé odpovědi. Tým Diega Maradony je pro něj jedním z velkých favoritů, i když on sám drží palce Brazílii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eusebio fandí na fotbalovém šampionátu Brazílii

"Jestli chcete vědět, kdo je můj favorit, je to jednoduché poté, co vypadlo Portugalsko, je to Brazílie. Ty důvody jsou jednoduché, mluví stejnou řečí, mám tam velmi dobré přátele, znám dobře kouče Dungu, má velmi silné hráče, a hlavně je to opravdový tým. A s respektem ke všem dalším týmům, Brazílie je můj favorit,“ říká muž který uměl stovku za 11 vteřin, a kterému proto také někdy říkali černý panter.

Ale Eusebio dokázal i ve velké rychlosti slušně ovládat míč, v portugalském dresu dal 41 branek, a hned 9 z toho na světovém šampionátu v Anglii v roce 1966, kde získal s národním týmem bronz, a kde se stal i králem střelců.

Nejlepším střelcem bude Huguain nebo Villa

Legendární byly jeho čtyři góly do sítě severokorejských fotbalistů, ale také pokutový kop, kterým v zápase o třetí místo překonal penaltového mága a jinak gólmana tehdejšího sovětského svazu Lva Jašina.

Byl to tenkrát souboj černého pantera proti černému pavoukovi, který ale neměl na bombu z velmi krátkého přímého rozběhu šanci zareagovat. Stejně jako mají gólmani na současném šampionátu v Jižní Africe jen malou naději zabraňovat střelám nejlepších kanonýrů.

Pokud by měl Eusebio vybrat toho úplně nejúspěšnějšího váhá mezi dvěma španělsky mluvícími útočníky.


„Když se na to tak dívám, tak to bude zřejmě některý z těch, kteří dali 4 góly, protože už máme za sebou hodně zápasů, tak jsou hodně blízko, a myslím, že to bude buď Argentinec Higuain nebo Španěl Villa, jeden z těchto dvou vyhraje,“ myslí si legendární Eusebio, který byl nejlepším střelcem šampionátu před 44-ti lety.

Jaroslav Plašil, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme