Evropská liga: Hamburk porazil Lutych. Liverpool opět selhal

Evropská fotbalová liga odstartovala svoji čtvrtfinálovou fázi. O překvapení se postarali hráči Benfiky Lisabon, kteří porazili anglický Liverpool 2:1. Hamburk si poradil po boji s belgickým Lutychem 2:1. V dalších zápasech pak Fulham přehrál Wolfsburg rovněž 2:1 a souboj španělských týmu mezi Valencií a Atletikem Madrid skončil remízou 2:2.

Jerome Boateng a David Jarolím z Hamburku v souboji o míč s Dieumerci Mbokanim z Lutychu | Zdroj: ČTK

Fotbalisté Liverpoolu se v utkání s Benfikou dostali do vedení na hřišti soupeře už v deváté minutě, manažerovi Benitézovi udělal radost Daniel Agger. V 31. minutě si pak anglický tým zápas velmi zkomplikoval, za hrubost byl totiž vyloučen Nizozemec Ryan Babel.

V 58. minutě bylo vyrovnáno, z pokutového kopu se trefil Oscar Cardozo. Portugalci byli po vstřelené brance aktivnější a v 79. minutě opět zahrávali penaltu, stejně jako v prvním případě byl úspěšný Cardozo. Utkání nakonec také výsledkem 2:1 pro Benfiku skončilo.

Favorizovaný Hamburk, s Davidem Jarolímem v sestavě, se před svými diváky nepředstavil v úvodu duelu s Lutychem zrovna v nejlepší formě, německý tým totiž od 31. minuty prohrával po hlavičce Dieumerci Mbokaniho.

Až po tomto varování začali domácí fotbalisté předvádět kvalitnější fotbal a odměnou jim byl pokutový kop ze 42. minuty, který proměnil Mladen Petrič. V samém závěru první půle se pak Hamburk dostal dokonce do vedení, branku si připsal ostrostřelec Ruud van Nistelrooy. Druhý poločas už gól nepřinesl, a německý celek tak zvítězil 2:1.

V utkání Fulhamu s Wolfsburgem diváci v prvním poločase příliš fotbalové krásy neviděli, po příchodu ze šaten se však hra výrazně zlepšila a zaplněné tribuny stadionu Craven Cottage viděly i branky. V 59. minutě si Bobby Zamora zpracoval přihrávku na hranici 22 metrů a přízemním technickým pokusem obstřelil gólmana hostů.

Londýňané byli na koni a svoji převahu potvrdili o čtyři minuty později, agilní Zamora ukázal dobrý přehled ve hře, na hranici 13 metrů našel přesně Damiena Duffa a ten se nemýlil. Přijatelný výsledek do odvety však v samém závěru duelu vystřelil Wolfsburgu hlavou Alexander Madlung.

David Villa z Valencie střílí přes nohu obránce Atletika Madrid Tomáše Ujfalušiho | Foto: ČTK/AP

V posledním utkání čtvrtfinále Evropské ligy se Valencia střetla na svém stadionu Mestalla s Atletikem Madrid. První branka padla až ve druhém poločase, kdy se v 59. minutě zapsal mezi střelce hostující útočník Diego Forman. O osm minut později však udeřilo i na druhé straně, zasloužil se o ni Manuel Fernandes.

V 72. minutě šlo Atletico znovu do vedení díky hlavičce Antonia Lopeze. Valencia ale dokázala dovést utkání ke smírnému výsledku, střelecké kvality potvrdil David Villa. Španělské 'derby' tak skončilo remízou 2:2.

Úvodní čtvrtfinálová utkání fotbalové Evropské ligy:

Benfica Lisabon - FC Liverpool 2:1 (0:1)
Branky:
59. a 79. Cardozo obě z pen. - 9. Agger. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). ČK: 31. Babel (Liverpool).

Hamburk SV - Standard Lutych 2:1 (2:1)
Branky:
42. Petrič z pen., 45. Van Nistelrooij - 31. Mbokani. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Fulham - WfL Wolfsburg 2:1 (0:0)