Evropský fotbal je plný zápasů zmanipulovaných asijskou sázkařskou mafií

Český fotbal má problém. To prohlásil předseda disciplinární komise Fotbalové asociace Jiří Golda, když odstupoval ze své funkce. Reagoval tím na doporučení výkonného výboru, aby disciplinárka přestala řešit korupci v českém fotbale. Jeho nástupce dnes navzdory očekávání vedení českého fotbalu nezvolilo. Zato se během jednání výkonného výboru objevila informace, která dává Goldovým slovům nový rozměr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktoria Plzeň hraje evropský fotbal

Viktoria Plzeň hraje evropský fotbal | Foto: Michal Jurman

Velký problém má totiž nejen český, ale celý evropský fotbal. Evropská policejní agentura Europol vyšetřila, že 425 rozhodčích, fotbalistů a dalších lidí pomáhalo v patnácti zemích po celém kontinentu manipulovat zápasy na zakázku asijských sázkařských mafií. Fair se nehrálo skoro ve čtyřech stech utkání včetně klubové Ligy mistrů nebo reprezentačních kvalifikací mistrovství světa nebo Evropy.

„Poslali jsme žádost na organizace UEFA, aby zveřejnila svoje stanovisko. Tím, že je to akce Europolu, sama UEFA bude muset počkat, až Europol nějaké konkrétní informace v tomhle případě pustí. A jak jsem pochopil, vyšetřování stále pokračuje, tak si myslím, že Europol bude informace uvolňovat velmi pomalu,“ naznačuje bezpečnostní manažer Martin Synecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výkonný výbor FAČR na dnešním zasedání neřešil pouze interní záležitosti

Právě Synecký má problémy podobného rázu na starost ve Fotbalové asociaci a ta už se začala zajímat o to, jestli se některý z podezřelých zápasů hrál na českém území. Nasvědčovaly by tomu údaje systému Sportradar, který pro Asociaci monitoruje podezřelé zápasy ve vybraných soutěžích.

V minulosti jako takový vyhodnotil třeba prvoligový duel Plzně proti Českým Budějovicím a další zápasy. Ale jestli kvůli tomu bude Česko mezi patnácti zeměmi, kde objevil zmanipulované zápasy Europol, to se zatím odhadnout nedá.

„Nemůžeme to vyloučit, ale ani potvrdit. Nemáme přesné informace, proto se vyjádřit k podobným věcem není možné. Veškeré vyšetřování veškerých případů, které se vyšetřují v České republice, patří pouze a výhradně Policii ČR. I kancelář Europolu je přímou součástí Policie České republiky,“ vysvětluje Synecký, kdo by případné manipulace utkání v Česku vyšetřoval.

V ORK by měla skončit Haindlová

Je to tedy podobné jako v případě "běžné lokální korupce", po které má podle rozhodnutí výkonného výboru pátrat také policie, a teprve po ní se k ní může vrátit fotbalová disciplinárka. Její předseda Jiří Golda kvůli tomu rezignoval, na jeho místo zatím fotbalová generalita nikoho nedosadila, a tak komisi dočasně povede místopředseda Roman Brnčal.

A podobné bezvládí možná brzy bude u Odvolací a revizní komise. Výkonný výbor totiž vyzval její předsedkyni Markétu Haindlovou, aby odstoupila, protože veřejně kritizovala rozhodnutí o odejmutí korupce disciplinárce a podobně se vyjádřila i směrem k mezinárodním fotbalovým organizacím UEFA a FIFA.

„Finální materiál, který se schválil na výkonném výboru, byl diametrálně odlišný. Je neštěstí, když pošlete něco, co VV neschválil. Pokud někdo něco zastavuje nebo doporučuje, je ohromně velký rozdíl. Ani šéfová ORK si takové omyly nemůže dovolit,“ vysvětluje předseda Asociace Miroslav Pelta.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme