Česko 1:2 USA

FAČR a Slovenský svaz chtějí společnou ligu, v cestě stojí už jen kluby

Možná, že už brzy zase bude v tuzemsku k vidění federální liga ve fotbale. Fotbalová asociace ČR a Slovenský svaz se totiž na dnešním jednání shodly na projektu společné soutěže. Pokud záměr posvětí kluby, vznikne pracovní skupina, která zahájí organizační práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnští fotbalisté na svém hřišti jakoby tápali - na protihráče nenašli žádný recept. | Foto: Tomáš Adamec

Předseda FAČR Miroslav Pelta se schůzky s představiteli slovenského svazu zúčastnil společně s prvním místopředsedou Jindřichem Rajchlem, místopředsedou za ligu a šéfem Ligové fotbalové asociace Dušanem Svobodou a generálním sekretářem Rudolfem Řepkou. O projektu se jedná a spekuluje už od roku 2010, teď však byla vynesena jednoznačná stanoviska.

Obě strany se dohodly, že je třeba vyřešit tři klíčové oblasti společné ligy. A to financování, sportovně technické záležitosti a splnění licenčních podmínek. To se týká zejména slovenské strany, jelikož tamní nevyhovující stadiony byly dosud hlavní brzdou iniciativy. Nyní bude pro další jednání a kroky klíčové stanovisko fotbalových klubů.

„Nelze předjímat stanovisko klubů. Otázek, kterých je potřeba zodpovědět, je ještě celá řada, ale klíčové jsou tři - financování, sportovně technické záležitosti a licenční podmínky. Stanovisko klubů se podle mě bude do jisté míry odvíjet od toho, jak se na ty hlavní otázky odpoví. Tedy jak to bude případně s infrastrukturou a jak to bude s financováním celého projektu. A nelze opomenout ani sportovní stránku,“ říká místopředseda FAČR Dušan Svoboda, který se na jednáních podílí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s místopředsedou FAČR Dušanem Svobodou o spojení české a slovenské fotbalové ligy

Už dříve se k této věci vyjadřovali i vrcholní politici obou států. Slovenský premiér Robert Fico už v říjnu loňského roku deklaroval, že česko-slovenské lize bránit rozhodně nebude.

Podobně se na tehdejší schůzce premiérů obou zemí vyjádřil i premiér ČR Petr Nečas. Spojení lig by se nebránila ani UEFA, která už se v minulosti projektem zabývala také.

„Nedá se očekávat, že by v horizontu několika měsíců byl projekt přijatý nebo ne. Jsme ve fázi, kdy si kluby musí říci, jestli se tou myšlenkou chtějí vůbec zaobírat. Česká liga v současné době produkuje řadu úspěšných hráčů pro reprezentaci i zahraniční ligy. Myslím si, že je to výsledek toho, jak je dneska liga organizovaná. Může existovat obava, aby takováhle změna do toho nezasáhla," přemítá Svoboda.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme