FAČR chystá s pomocí mezinárodních organizací revitalizaci Strahova

Část sportovišť na Strahově by měla patřit fotbalu. Tedy ne že by se tam teď za míčem neproháněli sportovci, ale berme to tentokrát doslova a majetkově. Fotbalová asociace České republiky by totiž měla získat od Českého svazu tělesné výchovy značnou část tamních budov. A další tam postaví. Končit by to mohlo v budoucnosti i Národním fotbalovým stadionem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace budoucího sídla FAČR

Vizualizace budoucího sídla FAČR | Foto: FAČR

Mluví se o něm dlouho, ale zatím se zdá spíše reálnější existence yettiho nebo Lochnesské příšery než Národního fotbalového stadionu v Česku. A ještě nějakou chvíli to tak asi zůstane. Přesto je důvod se na aktivity fotbalistů na Strahově zaměřit. Už jenom proto, že majetek, který tam teď vlastní ČSTV, jenom spolehlivě chátrá.

„ČSTV se ještě musí vypořádat s pádem Sazky, má ještě nějaké nedořešené závazky. Teď jsem pronajaly areály ve Špindlerově mlýně a Peci pod Sněžkou. Je také potřeba říct, že majetek má v současné době ročně ztrátu na provozu 16 milionů korun. I pro ČSTV je to velká finanční zátěž,“ říká místopředseda ČSTV Miroslav Pelta, který měl v komisi této organizace také na starost plány, co dál se Strahovskými areály.

V příběhu navíc hraje exkluzivní trojroli. Ještě známější je totiž jako předseda Fotbalové asociace České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Strahovský areál čeká na investice do rekonstrukce

„Vidíte sami, v jakých prostorech se nacházíme. Je tady potřeba masivní investice. My jako FAČR máme jako jediný subjekt příjem z televizních práv, máme granty od UEFA i FIFA. Takže jediná možnost, jak alespoň částečně revitalizovat to území, jsme my,“ vysvětluje Miroslav Pelta.

Fotbalová asociace navíc může, díky dvěma zmíněným grantům od mezinárodních organizací jako světové FIFA a evropská UEFA, počítat s necelými 150ti miliony určenými na stavbu svého sídla. A proč ho tedy nerozšířit na Strahově? Transakce, a teď nesejde na tom, jestli prodej, nebo převod majetku z ČSTV, se zdá být výhodnou pro všechny.

„Pro nás je důležité, že se sportoviště neprodávají komerčním subjektům. Jestli sportoviště vlastní fotbalový svaz nebo ČSTV je z mého pohledu v zásadě jedno,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, který má zároveň na starost finance v ČSTV.

Podle Kejvala není na opravu jiná šance

Stručně řečeno: kdyby to na Strahově všechno zchátralo a popadalo, mohlo by třeba hlavní město Praha prodat lukrativní pozemky, které mu tam patří, některému z hladových developerů. Byty se tam stavějí luxusní, teď je v nabídce například 2+KK za 13 200 000 korun.

Takhle tam třeba někdy v budoucnu vyroste i ten národní stadion. „Opravu nebo rekonstrukci Rošického stadionu, na to aby z toho byl národní fotbalový stadion, tak na to nikdo - ČOV ani ČSTV ani žádný jiný svaz není schopný zajistit. Ale FAČR ve spolupráci s UEFA a FIFA pravděpodobně ano,“ potvrzuje Jiří Kejval.

Co se dalšího majetku týká, čeká například ČOV hledání nového sídla a ČSTV další jednání hlavě o osudu bývalého sletového Spartakiádního stadionu na Strahově.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme