FAČR připravila nový systém členství, platit bude od ledna

Vstoupili byste dobrovolně za poplatek 200 korun ročně do spolku, ve kterém se uplácí? Přesně tohle si od lidí slibuje Fotbalová asociace České republiky, která od Nového roku naplno spouští nový systém členství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta (uprostřed) byl zvolen novým předsedou Fotbalové asociace České republiky | Zdroj: ČTK

Pozlátko, na které fotbaloví vodníci chtějí lovit nové dušičky, vypadá lákavě. Ti, kteří chtějí fotbal závodně hrát nebo v něm vykonávat jakoukoli jinou funkci, musejí být členy povinně. Na Strahově ale rozjíždějí kampaň, kterou vábí ke vstupu do asociace také všechny ostatní.

Nabízejí řadu slev u obchodníků a jiné členské výhody, ale pověst, která tenhle spolek hlavně kvůli opakovaným korupčním aférám předchází, může spoustu potenciálních sympatizantů spolehlivě odradit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf FAČR Miroslav Pelta doufá, že slevové karty pomohou fotbalu navrátit důvěru lidí

„Musíme o důvěru veřejnosti bojovat. Odvrácenou tváří negativních věcí jsou tyhle slevové karty a členství, které máme za pozitivní. Doufám, že lidé pochopí, že to myslíme s fotbalem dobře a vážně, a začnou znovu věřit. O fandy, diváky a lidi, kteří nejsou členy, musíme bojovat, a proto je chceme získat do našich řad. Nemůžeme rezignovat ani v těžké době,“ říká Miroslav Pelta, tedy člověk, který český fotbal vede a který se netají tím a je s tím smířený, že si ho lidé automaticky spojují s korupční aférou z roku 2004.

Nad nově zavedenými členskými poplatky se ostatně často podivují i v některých fotbalových klubech. Ptají se, proč má i poslední pořadatel v okresním přeboru povinně platit příspěvky a vlastnit členskou legitimaci, když je tak snadné z asociace vystoupit a zbavit se tím odpovědnosti.

V praxi to nedávno předvedli rozhodčí Adámek s Býmou, kteří na Strahov poslali dopis, ve kterém přiznávají, že se nechali uplatit, a vzápětí zrušili své členství, aby je fotbalová disciplinárka nemohla vyslýchat a trestat.

Vystoupením sudích z FAČR se budou zabývat právníci

„Bude to téma pro právní oddělení. Je to věc, která mě také překvapila. Budí to dojem, že když má někdo uvnitř sdružení problém, může ze dne na den odejít. Takhle to není možné. Budeme na tom legislativně pracovat,“ slibuje Miroslav Pelta, který je podle nového průzkumu agentury STEM/MARK důvěryhodnou osobou pro 27 procent dotázaných lidí, kteří se o dění ve fotbale zajímají.

Naopak 85 procent z nich si myslí, že uplácení je v českém fotbale časté nebo dokonce běžné a systematické. Schválně, kolik jich fotbalová asociace přiměje, aby nebrali ohled na její morální nedostatky a vstoupili do ní s vidinou slev v obchodech a restauracích.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme