Fanklub defenzivního fotbalu: góly jsou výsledkem chyb, dokonalý fotbal je bez branek

Fotbalový fanoušek většinou cestou na stadion doufá v útočný duel s šancemi a hlavně góly, jsou ale i takoví, co si libují v bezbrankových remízách. A spíš než povedenou kličku ocení odkop balonu až na tribunu. Češi jsou národem recesistů, a tak vymysleli Fanklub defenzivního fotbalu, kde pro hráče typu Messiho nebo Ronalda rozhodně není místo. Recesistická facebooková stránka má už přes 10 tisíc sledujících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ángel Di María vstřelil Barceloně dva góly | Zdroj: Reuters

„Základní dogma Fanklubu defenzivního fotbalu je jednoduché. Góly jsou výsledkem chyb, čím méně chyb, tím méně gólů, tudíž dokonalý fotbal je bez branek,“ popisuje tiskový mluvčí Fanklubu defenzivního fotbalu.

Protože je v téhle komunitě skoro všechno tak trochu postavené na hlavu, tiskový mluvčí defenzivního hnutí si za každých okolností přeje zůstat v anonymitě. I on by snad na fotbalovém hřišti nejradši zboural a úplně odstranil obě branky. V takových podmínkách by přeci byla bezgólová remíza zaručená. Ale to zřejmě pravidla nikdy nedovolí, a tak zatím spolu s několika dalšími bourá jen zažité útočné ideály.

„Ideální zápas? Nějaké střely můžou být, ale musí být zblokované. Karta je samozřejmě také potřeba, protože kde nejsou karty, tam nejsou správné emoce. Jediná karta, která se neodpouští, je nasimulovaná v pokutovém území, to je největší prohřešek.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanklub defenzivního fotbalu

Jistě, útočníci s tendencí padat v blízkosti branky soupeře jsou lidmi s obranným smýšlením zavržení. Na facebookové stránce Fanklubu defenzivního fotbalu naopak v posledních týdnech oslavovali třeba taktiku týmu, jehož hráči postavili před svým gólmanem desetičlennou zeď. A zcela unešení jsou zde pochopitelně z výkonu brněnské Zbrojovky, která čtyřikrát v řadě uhrála výsledek 0:0.

A protože administrátoři tohoto profilu komentují celkové dění ve světě fotbalu, před několika dny přišli s fotomontáží, na které věčně zraněného Tomáše Rosického představují jako bájného Achillea. Největšími hrdiny, a tvářemi Fanklubu jsou pak trenéři Martin Pulpit, Petr Rada a snad největší ikona Michal Bílek.

„Pan Bílek, který je možná tím největším ambasadorem, a zároveň z pohledu fanoušků největším mučedníkem defenzivy. Až čas ukázal, jak velké výsledky udělal s reprezentací. Jak byl vyštván za to, že s kádrem, který měl, a který nebyl o tolik silnější než kádr později pana Vrby, tak se dostal ze základní skupiny na evropském šampionátu poctivou defenzivou. To, jak ho vyštvali fanoušci, je něco, co máme stále v hlavách. A my víme, že jednou dojde k očistě těchto mučedníků, kteří můžou potom být až svatořečeni.“

Podobný osud podle defenzivní filozofie nečeká všechny. V téhle skupině rozhodně neuspějete s argumenty týkajícími se atraktivity duelů s mnoha góly, kanonýři typu Ronalda či Messiho patří mezi ty nejméně oblíbené, ale ne každý útočník musí být automaticky vyvrhelem.

Mimosportovní přesah

„Podívejte se na Milana Baroše, jak se zlepšil. Tento obávaný kanonýr strašil v roce 2004 v Portugalsku celou Evropu. U něj to byl ale asi úkladný plán, že se skutečně chtěl dostat do nejpřednějších klubů evropských soutěží a tam ukázat, zač je pravá defenziva, protože co více může udělat útočník, než dostat se do šance a poté nechat vyniknout brankáře, nebo zakopnout balon. Plní svoji roli výborně.“

A pozor, když obranně, tak se vším všude. Právě defenziva a svým způsobem také pasivita má prý i mimosportovní přesah.

„Být defenzivní se vyplácí nejen ve fotbale, ale i v osobním životě. Řada našich fanoušků je natolik defenzivní ve svém osobním životě, že ani nevyhledávají vztahy. O to více si mohou těžce vydobyté peníze užít sami. Podívejte se na lidi, kteří jsou workoholici, mají vrásky už ve čtyřiceti letech. Jistý způsob defenzivy, rozvahy a zároveň i tvrdosti bránit si svůj čas, je typický nejen pro fotbal, ale pro jakoukoliv činnost,“ dodává tiskový mluvčí Fanklubu defenzivního fotbalu.

David Nyč, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme