Fanouškovské karty fungují v Polsku už několik let, tamní fanoušci si zvykli

Českým fotbalovým fanouškům se prodej lístků s občanským průkazem a registrační kartičky s osobními údaji vůbec nelíbí. Přitom třeba v sousedním Polsku má kartu fanouška každý běžný návštěvník stadionu a bez ní si vstupenku na zápas vůbec nemůže koupit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez projití turniketem se Polák na stadion nedostane

Bez projití turniketem se Polák na stadion nedostane | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Pro lidi, kteří chodí na ligu stále, to nemusí být problém, ale spíš je to starost pro ty, kteří by si chtěli vyrazit na fotbal jen příležitostně, třeba se ženou, jako když jdete do kina," říká Marczyn, příznivec Górniku Zabrze, který na fotbal chodí pravidelně.

Kotel Górniku při zápasech zpívá „Horníčku, my jsme s tebou, neopustíme tě," podobně jako v Ostravě. Ale zatímco na Baníku vzbuzuje adresný ticketing a fanouškovské karty protesty a bojkoty zápasů, v Polsku už si na ně za pár let fungování, zdá se, zvykli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Systém pro polské fotbalové fanoušky zblízka poznal reportér ČRo Jaroslav Plašil

Věrným fanouškem tradičního polského klubu je i Martusz, který ukazuje kartičku. Je na ní fotka, jméno, případně přezdívka, dále PESEL, což je číslo pojištění, a pak také datum vydání, samozřejmě s logem klubu. Bez karty fanouška lístek u pokladny neprodají ani v Zabrze, ani nikde jinde na polské lize.

S kartičkou se prochází turnikety s barevnými světly a velkými obrazovkami, podobně jako při pasové kontrole na letišti, takže ochranka okamžitě ví, s kým má tu čest, a také může podobu okamžitě porovnat.

V Zabrze ale nejde posoudit, zda zavedení karet snížilo návštěvnost. „U nás je to těžké říct, stadion je ve výstavbě, takže se sem zatím vejde málo lidí," říkají naráz Marcyn i Martusz.

Prý by se ale určitě našel i jiný způsob, jak nepustit chuligány na stadion, i bez karty. „Teď sem může přijít maximálně 3000 fanoušků, ale až sem přijde nějakých 20 tisíc lidí, může to být problém,“ myslí si Martusz.

Protesty byly pouze na začátku

V nedalekém Krakově mají větší stadiony. Ani před duelem skromnější Cracovie, ani před šlágrem mezi Vislou a Lechem Poznaň ale nebyly výraznější problémy, i když sem tam lze u turniketů zaslechnout nesouhlasné povzdechnutí „tragedia".

„No jo, šlágr, usmívá se po ráně odkudsi z tribun před stadionem fanoušek Rafal, který se hlásí k ultras Wisly Krakow. „Tady máte důvod, kvůli kterému se karty fanoušků dělají, ale jo, je to dobrá věc, určitě pro ty, kteří chodí na zápasy pravidelně.“

Poláci prý proti zavedení karet ani příliš neprotestovali. „Nevím to jistě, ale určitě jsem o protestech neslyšel,“ vzpomíná Rafal.

„Možná ze začátku byly nějaké protesty, ale je lepší, že karty jsou. Potom se dá přesně najít člověk, který na stadionu způsobí nějaký problém,“ myslí si fotbalový agent Braňo Jašurek, který na polské stadiony coby zástupce některých hráčů ze Slovenska pravidelně jezdí.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme