FIFA: Korupce Rusku a Kataru k pořádání MS nepomohla

Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA uzavřela vyšetřování údajné korupce při volbě pořadatelů světových šampionátů v letech 2018 a 2022. K několika incidentům podle ní sice došlo, uplácení a uzavírání volebních paktů se ale prý prokázat nepodařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katar | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Dvaačtyřicetistránková zpráva předsedy rozhodčí komory etické komise Hanse-Joachima Eckerta shrnuje výsledky vyšetřovací komory vedené Michaelem Garciou, která se korupčními podezřeními při výběru Ruska a Kataru zabývala 18 měsíců.

Porušování pravidel, které se podařilo zjistit, je podle Eckerta daleko od hranice, která by vyžadovala vyhlášení nových voleb.

Vyšetřování neodhalilo žádné důkazy o provinění Ruska. Komise ale podle své zprávy nedostala všechny potřebné dokumenty, protože Rusové kandidaturu připravovali na půjčených počítačích, které po skončení volebního procesu vrátili a teď už jsou zničené.

Hans-Joachim Eckert ve zprávě vyzval Michaela Garciu, aby zahájil kroky potřebné k navrhovanému soudnímu stíhání jednotlivců z řad FIFA a organizačních výborů, kteří se provinili.

Garcia, jenž požadoval kompletní zveřejnění své zprávy, se chce obrátit na odvolací komisi FIFA. Eckertovo shrnutí podle něj obsahuje množství závažně neúplných a chybných interpretací faktů a závěrů, k nimž došla jeho vyšetřovací komise.

Mistrovství světa v roce 2018 uspořádá Rusko, které ve volbách porazilo Anglii a společné kandidatury Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Ve výběru pro rok 2022 předčil Katar Austrálii, Japonsko, Koreu a Spojené státy.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme