FIFA projedná použití videa. Naléhá i britský premiér

Prezident mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter se dnes dopoledne omluvil za chyby rozhodčích, které poznamenaly několik utkání na letošním světovém šampionátu, a slíbil, že by se už neměly opakovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo - Anglie

Německo - Anglie | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Jmenovitě se omluvil Anglii za neuznání regulérního gólu v duelu proti Německu a také Mexiku, proti němuž pro změnu uznali sudí neregulérní gól v duelu s Argentinou.

Blatter zároveň dodal, že FIFA se bude znovu zabývat otázkou, jestli v důležitých mezinárodních utkáních při sporných momentech nevyužívat videozáznamy z brankové čáry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evžen Amler se vyjádřil k možnosti využití videa při rozhodování fotbalových zápasů

„Když poslouchám podobná vyjádření, jako je to dnešní, tak si myslím, že minimálně na diskuzi o zavedení videa určitě nazrál čas,“ řekl bývalý mezinárodní rozhodčí Evžen Amler.

Situací, kdy arbitr hrubě ovlivní špatným rozhodnutím zápas na velkém mezinárodním turnaji, totiž neubývá.

„Na probíhajícím mistrovství světa je chyb poměrně dost, ale není to poprvé. Chybovost rozhodčích se nesnižuje,“ potvrdil Amler.

Podle něj ale zavedení brankového videorozhodčího chybovost sudích nijak výrazně nesníží.

Amler: Video od chyb nepomůže

„Situací, jakou jsme viděli při utkání Německa s Anglií, mnoho není. Vzpomínám si, že na MS ve Francii snad byla podobná situace. Takže pomocné rozhodování na brankové čáře bude využito minimálně. Problém týkající se chybovosti rozhodčích by v podstatě nebyl vyřešen,“ myslí si bývalý mezinárodní rozhodčí.

Navíc odpůrci zavedení moderní techniky do rozhodování fotbalového zápasu argumentují tím, že by zkoumání videozáznamu v nejasných momentech mohlo zbrzdit spád utkání.

„Pokud bychom kvůli tomu museli přerušit hru, problém by spíše eskaloval. Neumím si představit, jak by v tomto případě reagovali diváci. Existuje celá řada negativních věcí, které by se musely při zavedení videorozhodčího ošetřit. Zásadní podmínkou pro využívání techniky podle mě je, aby byla použita tak, aby to divák nepoznal,“ dodal Amler.

Případné nasazení videotechniky při rozhodování rozhodčích si umí bývalý mezinárodní sudí představit jen na té nejvyšší mezinárodní úrovni:

„Není možné očekávat, že by videotechnika byla v i v nižších soutěžích. Neumím si představit, jak by se to v nich organizovalo.“

I Cameron tlačí na FIFA

Pro zavedení videa se před dnešním návratem anglického národního týmu, který byl chybným verdiktem poškozen v prohraném osmifinále proti Německu, vyslovil i britský premiér David Cameron.

„Je velice neobvyklé, aby se britští premiéři vyjadřovali k verdiktům rozhodčího. Na omluvu Davida Camerona lze říct, že sledoval zápas v osobní přítomnosti německé kancléřsky Angely Merkelové, takže měl asi hlubší důvod se k tomu vyjádřit,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Kytka přiblížil na Rádiu Česko reakce Anglie na neregulérní gól Německa

Cameron řekl, že jako fanoušek kriketu a tenisu dokáže ocenit využití videotechniky, a že FIFA by měla vzít vážně výhrady vůči rozhodování rozhodčích a videotechniku zavést. Ale není tajemstvím, že výrobcem videotechniky je britská firma a Cameron tak mohl výrokem sledovat i její podporu.

„Zmíněná firma testovala videosystém při některých zápasech Premiér League v sezoně 2007/2008 na stadionu Readingu. Experimenty skončily, když technický výbor FIFA jednoznačně rozhodl, že videotechnika se do rozhodování zavádět nebude,“ vysvětli Kytka.

Veronika Sedláčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme