FIFA schválila reformy a chystá se na volbu prezidenta

Světová fotbalová federace FIFA dnes zažívá nejdůležitější kongres za svou 112letou historii. Kromě volby nového předsedy také schvaluje návrh rozsáhlých reforem, ke kterým ji nutí ztráta kreditu po velkém korupčním skandálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reformy na mimořádném kongresu FIFA schválilo 89 procent delegátů | Zdroj: Reuters

Reformami se řeší Výkonný výbor, doposud hlavní výkonný orgán, jehož několik členů vloni pozatýkala švýcarská policie a FBI. Místo něj bude fungovat 36členná dozorčí rada s minimálně šesti ženami.

Dozorčí rada bude mít ryze politickou a strategickou funkci. Její členové by neměli mít přístup například k vyjednávání obchodních záležitosti či prodeji vysílacích práv. To bude mít na starosti výhradně sekretariát složený z odborníků a kontrolovaný systémem auditů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schválené reformy ve světovém fotbale představil reportér ČRo Jan Kaliba

FIFA bude dále zveřejňovat plat managementu a omezí funkční období. Funkcionáři budou moci být zvoleni na maximálně tři čtyřletá období, tedy nejvíce 12 let. Má to být pojistka proti dalšímu neomezenému vládci, jakým byl Sepp Blatter.

Reformy získaly velkou podporu. Vyjádřilo se pro ně 179 hlasujících, tedy 89 procent. To bezpečně stačilo na 75procentní kvótu pro schválení.

Ještě před hlasováním vystoupil zástupce Palestiny s tím, že reformy ohrožují samotnou budoucnost FIFA. Prý příliš kumulují moc v centru a doplatí na to jednotlivé kontinentální asociace.

Češi budou do čela FIFA volit Infantina. Jeho zvolení by byl husarský kousek, ví Pelta

Číst článek

Na očekávanou volbu nového prezidenta dojde odpoledne. Projevy pěti kandidátů jsou na programu po jedné hodině, pak se začne volit. Favority jsou bahránský šejk Salmán, který může počítat s hlasy z Asie a Afriky, a Švýcar Infantino, který má v zádech Evropu a americký kontinent.

Oba o sobě tvrdí, že mají podporu více než 100 zemí, jde ale spíše o nadsazené číslo. Bez šancí nemá být ani jordánský princ Alí bin Hussein, který vloni stál jako jediný proti Seppu Blatterovi.

V prvním kole je potřeba získat dvě třetiny hlasů, ty zřejmě nikdo nezíská. V dalších kolech stačí prostá polovina.

Podpora kandidátům na pozici prezidenta FIFA | Foto: Český rozhlas

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme