Fotbal a móda patří k sobě. Oba světy propojil před 50 lety George Best

Když už se na tu naši hru nedá moc dívat, musíme u toho aspoň hezky vypadat. Tohle oblíbené heslo některých fotbalistů docela trefně vyjadřuje, že kopaná a stylová vizáž jdou ruku v ruce. Někteří si na svém vzhledu dokonce do značné míry postavili kariéru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Best ve svém obchodě s oblečením

George Best ve svém obchodě s oblečením | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Třeba David Beckham určuje čím dál více spíš módní než fotbalové trendy. To ale není žádná novinka, o slušivé oblékání a uhlazené účesy začali fotbalisté v anglickém domově této hry výrazně pečovat už před padesáti lety. A v Manchesteru si teď tohle výročí připomínají.

Říkali mu „pátý z Brouků", protože stylem svého oblékání a účesu připomínal člena skupiny Beatles. George Best dokázal svým uměním vyprodat stadiony a přivádět tribuny do varu, ale nehrál při tom na kytaru, nýbrž s fotbalovým míčem.

A známý byl také svou vášní pro módu, a dokonce si v 60. letech otevřel v Manchesteru několik obchodů s oblečením. Právě slavný útočník zdejších United je považovaný za průkopníka, který propojil světy fotbalu a módy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním fotbalovém muzeu v Manchesteru si můžete prohlédnout třeba kabát Josého Mourinha nebo účesy Davida Beckhama

"Ještě v padesátých letech jezdili fotbalisti na zápasy autobusem spolu s fanoušky. Fotbal byl součástí dělnické kultury. Ale pak nastává zlom a od šedesátých let začínají lidi fotbalisty vnímat jako celebrity, podobně jako třeba filmové hvězdy. V roce 1961 totiž přestává v Anglii platit nařízení, že si fotbalista smí vydělat maximálně 21 liber týdně. A George Best je nejvýraznější osobností téhle první generace hráčů, kteří neváhají utrácet peníze za to, aby dobře vypadali," říká mi Adam Comstive z anglického Národního fotbalového muzea v Manchesteru.

Procházíme se výstavou, která až do 27. srpna bude ukazovat propojení fotbalu a módy. Objevíte tu nejen fotografie elegána Besta, příběhy a styl hráčů, kteří určovali trend v oblékání mezi fotbalisty, ale třeba i šaty Victorie Beckhamové a Coleen Rooneyové. Jakožto manželky světoznámých fotbalistů, které na tribunách často snímají televizní kamery, určují také ony, kam se svět módy vydá.

"Támhle vidíme kašmírový kabát Josého Mourinha. Věnovala mu ho jeho manželka Tami a stal se tak proslulou a charakteristickou částí oblečení tehdejšího trenéra Chelsea, že o tomhle kabátu fanoušci během zápasů dokonce zpívali. Mourinho ho v roce 2007 vydražil ve prospěch dětí s rakovinou. Ale asi nejvzácnější je ten bílý oblek od Armaniho, který nám zapůjčil Robbie Fowler. Vzbudil jím stejně jako jeho spoluhráči z Liverpoolu velkou pozornost před finále Anglického poháru v roce 1996, ten má velkou hodnotu," ukazuje nejcennější exponáty Adam Comstive.

Šaty Victorie Beckhamové a Coleen Rooneyové | Foto: Jan Kaliba

Najdeme tu i další pro fotbalistu často nezbytné pomůcky jako jsou pokrývka hlavy, sluneční brýle nebo parfém. A hodně výstředně působí přehlídka fotografií nejbizarnějších fotbalových účesů od hřívy Kolumbijce Valderramy po dvanáct různých podob Davida Beckhama od roku 1997 po současnost. I český fotbal tu má zastoupení, ale o patro níž ve stálé expozici. Ochrannou helmu brankáře Petra Čecha, kterou věnovala londýnská Chelsea, tady za módní doplněk nepovažují.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme