Fotbal baví, ale také pomáhá společnosti. Chelsea jde příkladem

Hráči Chelsea jsou po výhře 2:1 v semifinále Evropské ligy v Basileji zase o něco blíže zisku další trofeje. I pro tento fotbalový výsledek platí, že chleba díky němu levnější nebude. I když - jak se to vezme. Úspěšné fungování klubů, jako je právě londýnská Chelsea, má pro společnost svou cenu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simon Taylor, předseda Chelsea Foundation

Simon Taylor, předseda Chelsea Foundation | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Seznam našich činností je nekonečný. Od vzdělávání, přes prevenci kriminality, práci se sociálně vyloučenými až po samotný fotbalový trénink. Náš záběr je opravdu široký,“ vyjmenovává Simon Taylor.

Sedí v křesle budovy tréninkového komplexu Chelsea v Cobhamu a v rozhovoru pro Český rozhlas vypráví o nadaci, která při fotbalovém klubu funguje a která se chlubí jedním z nejrozsáhlejších programů sociální odpovědnosti ve světě sportu.

„Máme asi 250 koučů, kteří průběžně pracují na pětistovce projektů, díky kterým se naše nadace věnuje až osmi stům tisíc mladých lidí v jihovýchodní Anglii,“ říká předseda Nadace, která je plnohodnotnou součástí fotbalového klubu, od kterého také získává peníze na svůj provoz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalisté Chelsea se snaží lidem vrátit jejich přízeň v mnoha projektech sociální odpovědnosti

Dalšími zdroji jsou Premier League, lokální vláda a řada menších partnerů. Nově vydělává Chelsea peníze na provoz nadace také speciální klubovou loterií.

„Každý týden se mohou fanoušci zapojit a za necelé čtyři libry vyhrát jedinečné ceny. Tou hlavní je vstup pro dvě osoby na domácí zápas Chelsea do ředitelské lóže, setkání s předsedou klubu Brucem Buckem, tříchodové jídlo a další občerstvení pro VIP. Výčet cen je bohatý, ale to podstatné je, že všechny vydělané peníze jsou ve prospěch komunit, které podporujeme,“ říká Simon Taylor o léčbě fotbalem, kterým se dá nápaditě a v různých podobách pomáhat proti lecjakým problémům.

Nadace Chelsea má programy na podporu společensky znevýhodněných dětí, nezaměstnaných, tělesně i duševně postižených, stará se o zasloužilé a vysloužilé fotbalisty Chelsea, vzdělává, podporuje dívčí kopanou, bojuje proti diskriminaci a angažuje se i na asijském kontinentu.

„Fotbal je nejpopulárnější hrou v naší zemi a to z něj dělá také nástroj, který může společnosti posloužit. Umí lidi motivovat, pomáhá jim začlenit se do společnosti a rozvíjet vlastnosti, které jsou užitečné i v běžném životě. Podobně k tomu přistupují všechny velké kluby v Anglii, péče o život místní komunity je pro ně důležitá.“

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme