Fotbal čeká elektronizace, v malých klubech přitom těžko chytají internet

I v těch nejzapadlejších vískách má být fotbal od léta plně digitalizovaný. Mimo jiné to znamená, že k vyplnění a odeslání zápisu o utkání bude potřeba počítač a internetové připojení. Zejména pro malé kluby z nejnižších soutěží je toto pokrokové nařízení revoluční změnou, která přináší spoustu potíží, ale i komické situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Třebotově musí na zelenou trávu jen v vzpomínat | Foto: Jan Kaliba

„Chceme online zápis o utkání. Od profesionálních klubů po ty nejmenší na okrese budou všechny zápis vyplňovat přes internet. Ihned po utkání se na informačním systému objeví výsledek utkání. Všichni, kdo budou mít zájem, zjistí, jaký hráč hrál či který dal góly,“ vysvětluje generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Další změnou je zrušení klasických registračních průkazů. Všechny údaje o hráčích budou v elektronickém systému, a tak funkcionář s oprávněním bude mít podle Rudolfa Řepky větší pohodlí při vyřizování přestupů a hostování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Základní změny elektronizace fotbalových soutěží představil Janu Kalibovi Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka

„Nebude muset cestovat do Prahy nebo krajského města, aby tam přestup nebo hostování vyřídil. Může to udělat z obýváku. Vyžádat si hráče, a když bude mateřský klub souhlasit, přestup potvrdí,“ představuje si funkcionář.

„Odpadne ježdění na Strahov, ale jinak se zástupci klubů musejí potkat, když budou chtít nějaké vyrovnání,“ myslí si Luboš Sedmihradský, který se stará o fotbal v Třebotově. Jeho tým hraje druhou nejnižší soutěž v okrese Praha-západ.

Z domácího pohodlí budou moci kluboví funkcionáři nově vyřizovat veškeré platby Fotbalové asociaci, což je třetí oblast, ve které od léta český fotbal všechno vsadí na elektronickou kartu.

„Kluby nebudou vyplácet rozhodčí po utkání. Nebudou chodit na poštu a platit různé faktury. Vše se jim objeví jednou za měsíc na sběrné faktuře, kterou odsouhlasí a zaplatí,“ představuje další změnu Rudolf Řepka.

Papírová byrokracie se má od první ligy až po nejnižší soutěže proměnit v elektronickou od 1. července.

Zápis o utkání zatím v Třebotově vypisují v ručně | Foto: Jan Kaliba

„Zatím píšeme zápisy ručně, na elektronický systém přecházíme. Dělám to sám s rodinou, na počítači umím spíše základy,“ říká Luboš Sedmihradský, který je takovým Leonardem da Vincim SK Třebotov. Stará se tu o hřiště i zázemí, shání hráče nebo s praporkem v ruce pomáhá řídit zápasy.

Teď musí navíc sehnat přenosný počítač, zařídit připojení k internetu, převést všechny registrační průkazy hráčů do elektronické podoby a nahrát je do systému Fotbalové asociace, což bude ale spíš úkol pro jeho dceru Ivetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér ČRo Jan Kaliba navštívil i jeden z nejmenších klubů. Kvůli elektronizaci musí v Třebotobě vyřešit problém s připojením

„Už se to tam má dávat teď, pár fotek jsem už sháněla. Táta bude diktovat a já to budu zadávat. Jsem zvyklá, u fotbalu jsem od mala, pořád kolem něj něco dělám,“ prozradila.

Třebotovské trápí s plánovanou novinkou zcela zásadní věc – připojení k internetu. Kabinka rozhodčích, kteří budou výsledky odesílat elektronicky, je navíc umístěna na kraji směrem od lesa.

„Se signálem je to průšvih. Měli jsme tady kluka, který internet přeměřoval. Říkal, že nejsilnější signál je uprostřed hřiště. Úřadovnu budeme mít asi tam,“ říká manželka Luboše Sedmihradského Jarmila, která vládne klubovně, ale při zápasech také působí jako hlavní pořadatel.

Jan Kaliba, Vojtěch Man, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme