Fotbal je v Bilbau chápán jako náboženství, spojuje generace

Křesťanství a fotbal, to jsou dvě věci, které mnozí Baskové považují za hlavní smysl života. Alespoň v Bilbau jdou navíc oba tyto fenomény mnohdy ruku v ruce, z kostela se zde během dne plynule přechází na stadion Athletic, kterému místní mezi sebou neřeknou jinak než "katedrála". O své oddanosti fotbalové víře dnes budou chtít obyvatelé tohoto města na severu Španělska přesvědčit i hráče pražské Sparty, kteří sem přijeli k utkání Evropské ligy proti místnímu "fotbalovému božstvu".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sounáležitost s místním fotbalovým klubem je patrná v každé hospodě v Bilbau | Foto: Michal Jurman

„Stadion je velmi bouřlivý a klub je postavený na hráčích z Baskicka. Sounáležitost s klubem je obrovská, proto každý zápas s nimi zejména v domácím prostředí je hodně náročný pro každého soupeře,“ je si dobře sparťanský kouč Vítězslav Lavička vědom toho, co jeho svěřence čeká dnes večer na stadionu San Mamés.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bilbao si poslední zápas na stadionu San Mamés užije, fotbal je tu něco jako náboženství

Baskové jsou hrdý národ a svoji hrdost světu dokazují i skrze svoji hlavní kratochvíli, tedy fotbal. Není proto divu, že je Bilbao přeplněno ať už hospodami či kavárničkami s ryze fotbalovými názvy nebo že samotné ulice zde spojují dlouhé fáborky v černobílých barvách místního klubu.

„Fotbal je v Bilbau náboženstvím, nedá se říct, kdo je typickým fanouškem našeho klubu, fandí mu děti, jejich rodiče i staré babičky. Nemusí mít rádi fotbal, ale milují Athletic. Fotbal v našem městě spojuje generace,“ mluví za všechny obyvatele Bilbaa Iňaki Benito, který má to štěstí, že utkání Athletic se Spartou může být coby novinář agentury EFE přítomen jak sám říká od A do Z.

Ne snad, že by Sparta vzbuzovala u Basků nějaký přehnaný obdiv, důvody k tomu označit dnešní den v Bilbau za svátek jsou zcela jiné.

Zmínku o fotbale najdete v každé uličce Bilbaa | Foto: Michal Jurman

„Toto je poslední zápas v historii původního stadionu San Mamés, spousta lidí zde propadá sentimentu, bude to pro nás velká chvíle,“ poukazuje Benito na fakt, že pro fotbalový klub z Bilbaa bude zápas se Spartou posledním utkáním evropských pohárů na stařičkém stadionu San Mamés, odkud se chystá příští rok přestěhovat do nového fotbalového stánku, či chcete-li po zdejším, katedrály.

Podle toho také bude vypadat návštěva na dnešním duelu, který jinak po sportovní stránce není už ani pro jeden z klubů důležitý. Sparta už má jistý postup do jarních bojů, Bilbao naopak v Evropské lize po dnešním večeru skončí.

„Na zápas přijde něco mezi třiceti až pětatřiceti tisíci fanoušky, klub se rozhodl dát volné lístky seniorům, takže atmosféra bude opět skvělá,“ těší se Iňaki Benito jak malý kluk na okamžik, kdy svěřenci trenéra Bielsi vyběhnou před zraky fotbalové Evropy na stadion v Bilbau. Tak aby zde opět, tentokrát i proti Spartě, dokázali, že bez ohledu na v poslední době špatné výsledky mají za sebou zřejmě jedny z nejoddanějších fanoušků v celé fotbalové Evropě.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme