Fotbal v Jižní Africe prohrává s rugby

Jihoafrická republika působí dojmem, že fotbal je sport číslo jedna. Ale nenechme se mýlit. Když zrovna není šampionát, tak se zájem fanoušků točí kolem rugby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal místo jídla

Fotbal místo jídla | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

I mnohé stadiony vznikly původně kvůli hře se šišatým míčem a zřejmě i proto zaznamenávají Jihoafričané podstatně víc mezinárodních úspěchů v rugby a nikoliv v kopané.

Devatenáctiletá studentka turistického ruchu Cecilie pracuje jako dobrovolnice na stadionu v Durbanu a má neobvyklé koníčky. Fotbal ji moc nezajímá, za to její vášeň je rugby a to taková, že za šišatým míčem i běhá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lubomíra Smatany z Jihoafrické republiky

„Odmítla jsem hrát v ženském týmu a tak hraji společně s muži. Ženy hrají podle jiných pravidel a mě baví opravdové rugby,“ řekla studentka.

Cecilie není svalnatá zápasnice. Navíc je černoška a rugby je sport bělochů. Nebo spíš byl.

Rugby zatím bez vuvuzel

„Rugby je afrikánský sport, fotbal byl zase populární hlavně mezi kmenem Zulů. Dneska se to ale smazává a lidé sledují společně fotbal i rugby,“ vysvětlila.

Na rugby původně chodili jenom běloši, v dobách apartheidu černoši rugby ignorovali, vzpomínají manželé Millerovi na stadionu v Pretorii:

„Nikdy jste neviděli bělochy na fotbale a černochy na rugby. Tohle je ragbyový stadion mého týmu Blue Bulls a dneska je skoro polovina fanoušků černochů.“

Tak jako v národním fotbalovém týmu převládají černoši, tak v národním ragbyovém týmu je stále ještě víc bělochů. Ale v mužstvu Blue Bulls paní Mullerové už dochází ke změnám.

„V týmu je čím dál víc černochů, a to především proto, že má i víc černých fanoušků,“ dodala.

Mezi fotbalem a rugby je ale ještě jeden znatelný rozdíl. Na ragbyových zápasech se netroubí na vuvuzely. Není to sice zakázané, ale tradici dodržují bez rozdílu barvy pleti všichni. Zatím.

Ľubomír Smatana, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme