Fotbal v zemi Husního Mubaraka

Stanice metra, fotbalový stadion, to všechno je v Egyptě pojmenované po úřadujícím prezidentovi Husní Mubarakovi. I na takovéto, z pohledu evropského návštěvníka zvláštnosti, můžete narazit v "zemi pyramid", kde se v těchto dnech odehrává fotbalové mistrovství světa hráčů do 20 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastika s prezidentem Mubarakem v ulici egyptského města

Plastika s prezidentem Mubarakem v ulici egyptského města | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Představte si, že jedete v Praze metrem a místo ve stanici Hlavní nádraží vystupujete ve stanici nazvané „Klaus". Nebo jdete v Ostravě na fotbal, ale nemíříte na Bazaly, protože stadion Baníku nese název „Klausův".

Pro českého občana netradiční představa, ale Egypťané, kteří ve své zemi právě hostí mistrovství světa fotbalistů do dvaceti let, ji zažívají dnes a denně. Jen si místo Klause musíte dosadit příjmení jejich prezidenta Husní Mubaraka.

Mubarak - liberál i autoritář

I když je Husní Mubarak na africké poměry liberální hlavou státu, vládu v zemi má pevně v rukou. Prezidentem je už skoro 28 let, má za sebou bohatou vojenskou kariéru, snaží se potlačovat opoziční islamistická hnutí a být prostředníkem arabsko-izraelského usmíření. I proto byl už několikrát terčem pokusu o atentát, kterému jeho předchůdce Anwar Sadat podlehl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalové mistrovství světa '20' v zemi Husního Mubaraka

Stanice metra pojmenované po těchto dvou mužích oddělují v centru Káhiry pouze dvě další zastávky. Takže když chcete jet z hlavního vlakového nádraží třeba k pyramidám v Gize, nastoupíte ve stanici Mubarak a jedete přes zastávku Sadat.

Autoritářský Mubarak má oporu v početném vojsku a také policisty potkáte v Egyptě na každém kroku. A příliš oblíbený není hlavně u starší generace Egypťanů.

„On toho dělá víc pro mladé než pro starší lidi. Pracovní příležitosti vytváří hlavně pro nastupující generaci a o ostatní se moc nestará," stěžuje si řidič taxíku Mustafa.

A hned vzápětí vystudovaný inženýr dodává: „Většina lidí je tu pořád chudých, i když Mubarak hlásá ekonomický rozvoj. Ale i tak spousta lidí, když ukončí studium, nemůže najít práci. Já jsem třeba zemědělský inženýr, ale nikdy jsem se tím neživil. To bych musel na Arabský poloostrov, jak to dělá spousta Egypťanů, protože řeč je stejná a práci tam dostaneme snáz. Jenže to já nechci!"

Fotbal na ‚prezidentově' stadionu

Kromě stanice káhirského metra je dalším objektem, který nese název podle stále ještě úřadujícího prezidenta, Mubarakův mezinárodní stadion v Suezu.

Právě dnes je středem pozornosti, protože se na něm hrají dva zápasy mistrovství světa dvacetiletých fotbalistů - Jižní Korea - Německo a Spojené státy americké - Kamerun. Nazvat po vojákovi a teď i prezidentovi Mubarakovi právě tento stadion je příznačné.

Město, které leží při ústí Suezského kanálu do Rudého moře a je stále největším rybářským přístavem v Egyptě, vstalo v posledním půlstoletí doslova z popela. V roce 1956 ho totiž zničila Druhá arabsko-izraelská válka. Teď se tu hraje druhý nejvýznamnější fotbalový turnaj světa.

Jan Kaliba, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme