Fotbalista David Jarolím se zabydluje v ráji a návrat do Slavie nechystá

Fanoušci Slavie se v létě těšili, že by jejich tým mohl na sklonku kariéry posílit odchovanec klubu David Jarolím. Záložník, který prošel i Bayernem Mnichov a během devíti let v Hamburku to dotáhl až na kapitána, ale dal přednost francouzskému Évianu. A těžko se mu někdo může divit. 33letý fotbalista našel sportovní vejminek jako z pohádky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tímhle pohledem z promenády v Évianu se teď může kochat David Jarolím | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Na hrbolatém hřišti skotačí parta chlapíků, atmosféra je uvolněná, některý z míčů každou chvíli přeletí jednoduché přízemní stavení, ve kterém jsou šatny a další zázemí.

Kdyby sem člověk zabloudil náhodou, mohl by si myslet, že se ocitl v areálu, který slouží fotbalistům okresního přeboru. Jenže omyl. Tohle mužstvo hraje první francouzskou ligu po boku velkoklubů z Paříže, Marseille nebo Lyonu a teď je jeho součástí také David Jarolím, který změnil prostředí po devíti letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za fotbalistou Davidem Jarolímem byl v Évianu Jan Kaliba

„Je to velká změna. Je to i příjemné. Člověk byl zvyklý z Německa, že na každém tréninku bylo třicet novinářů. Je to přeci jenom takové klidnější. Nechci říct, že ta liga je klidnější, protože při prvním zápase jsem mohl trošku udělat rozdíl mezi Německem a Francií, a není až takový rozdíl,“ říká David Jarolím.

A k přestupu dodává. „Určitě mi není osmnáct, ty změny jsou o to těžší, jak je člověk starší. Ale parta těch kluků a klub se snaží pomoct.“ Proč si David Jarolím vybral zrovna Évian, není těžké uhodnout.

Hned vedle tréninkového hřiště se třpytí hladina Ženevského jezera, z druhé strany útočí na smysly alpské panorama. Takže je jasné, že roli při rozhodování, kam se vrtnout, hrála i mimofotbalová kritéria. Na takové rajské prostředí se zvyká snadno a rychle.

„Region je příjemný, hory a jezero. Zatím nemám moc čas si to tady užívat. Bydlím v hotelu a hledám menší baráček, protože jsem tady sám a potřebuji, aby už rodina dorazila. Takže na nějakou romantiku zatím není moc čas,“ konstatuje.

Aklimatizaci českému fotbalistovi ulehčuje také jazyková vybavenost. Francouzsky se naučil, protože v mládí strávil ve Francii čtyři roky, když si tam fotbalem vydělával jeho otec Karel. Je to sice už více než dvacet let, ale stačily tři týdny, aby se David Jarolím zase rozmluvil.

„Je to důležité se tady ve Francii domluvit, protože Francouzi neradi mluví jinými řečmi. Nebo spíš mají rádi francouzštinu. Je to prostě důležité. Takže i to bylo rozhodující,“ vysvětli Jarolím.

Évian skončil v minulé sezóně coby nováček devátý a jde o klub, který byl založený teprve před devíti lety, raketově se dostal mezi francouzskou elitu a teprve si buduje svou pozici a identitu.

Během několika měsíců otevře nové, moderní tréninkové středisko a své zápasy hraje ve městě Annecy, kam je to více než hodinu jízdy. Évian Thonon Gaillard, jak zní oficiální název klubu, tedy reprezentuje spíš celou oblast, i když své jméno vztahuje k městečku známému díky zdroji pramenité vody.

„Tady vlastně dokonce v centru lázeňského města jsou lázně nebo bazény, které jsou napuštěné évianem. To je zajímavé. A hovoří to asi o tom, že ta voda tam bude čistá. V šatně není důvod užívat jinou vodu,“ popisuje český fotbalista.

Plánovaný návrat do Hamburku

David Jarolím tuhle vodu bude pít nejméně rok a o další sezónu může smlouvu ještě prodloužit. Potom mu bude 35 let, a kdyby se rozhodl ukončit kariéru, už teď ví, že bez práce nezůstane.

„V Hamburku člověk strávil 80-90 procent kariéry, takže to bylo hodně těžké loučení, ale jednou se tam budu vracet v jiné roli než jako hráč, protože tam mám smlouvu na tři roky jako například trenér mládeže. To se ještě uvidí. Takže se tam určitě vrátím,“ vysvětlil.

Pro tenhle plán je David Jarolím podstatně více nadšený než pro návrat do Slavie, o kterém se letos v létě hodně mluvilo a který se zřejmě už nikdy neuskuteční. Naopak v národním týmu, který teď nápadité ofenzivní hráče potřebuje jako sůl, za sebou dveře nezavírá.

„Mně se více méně tři roky nikdo neozval. Já jsem nikdy neřekl, že nepřijedu na reprezentaci, takže k dispozici jsem. To záleží na nich,“ říká.

Třeba si o místo v nominaci pro říjnové zápasy s Maltou a Bulharskem řekne David Jarolím už v nedělním zápase proti vedoucímu týmu francouzské ligy z Marseille.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme