Fotbalista Muamba je po kolapsu na hřišti v kritickém stavu

Přesně před týdnem se ve všech médiích hovořilo o tom, jak moc je nebezpečné akrobatické lyžování, a to v souvislosti se smrtelným pádem skikrosaře Nicka Zoricice. Teď se nepříjemné téma opakuje, ale přesunulo se na fotbalové trávníky. V sobotním čtvrtfinále Anglického poháru totiž zkolaboval Fabrice Muamba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fabrice Muamba zkolaboval během utkání Anglického poháru a je v kritickém stavu v nemocnici | Zdroj: Reuters

Muamba, který je záložníkem týmu Bolton, zkolaboval v utkání s Tottenhamem, a to kvůli zástavě srdce. Bývalý hráč anglické jednadvacítky upadl na zem za stavu 1:1 ve 41. minutě sobotního duelu a několik minut nedýchal. Přivolaní záchranáři k jeho oživování přímo na hřišti použili defibrilátor a dýchání z úst do úst.

„V úsilí pokračovali i při následném převozu do nemocnice. S třiadvacetiletým fotbalistou to bohužel nevypadá vůbec dobře ani v těchto hodinách. Je v kritickém stavu na jednotce intenzívní péče. A podle prohlášení trenéra Boltonu Owena Coyla čeká Muambu klíčových 24 hodin v boji o život,“ zjistil redaktor Štěpán Pokorný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderátor Václav Žmolík mluvil o kolapsech fotbalistů na hřišti s redaktorem Štěpánem Pokorným

Říká se, že profesionální sportovci jdou ve své přípravě a výkonech až za hranici lidských sil. Muambovo zkolabování není mezi fotbalisty rozhodně první - připomeňme například Miguela Garcíu Paradu, který nečekaně omdlel před rokem a půl při utkání druhé španělské ligy. Ten se ale ze svých problémů následně dostal.

Podobné případy známe i z českých trávníků. Jaké jsou nejčastější příčiny?

„Problémy jsou vesměs způsobeny tím, že většina hráčů, kteří takto špatně skončili, měli vrozené problémy se srdcem. Ovšem ve všech vrcholových-profesionálních klubech by měli hlavně doktoři kontrolovat hráče, zda právě nějaké kardiologické potíže nemají. Jenže problém je ten, že se to ne vždy musí poznat a ani doktor ani hráč nemají o tom problému ponětí,“ říká Pokorný.

„Co se týká druhé části otázky, tak i v Čechách je pár případů zkolabování fotbalistů. Tragicky třeba skončilo utkání v říjnu roku 2009 v Pcherech na Kladensku. Krátce po začátku zápasu okresního přeboru na trávě zkolaboval třicetiletý hráč Michal Ježek z Knovíze. Ten měl pravděpodobně zdravotní potíže srdečního rázu, ale jeho touha hrát fotbal byla silnější, bohužel se mu vymstila,“ popisuje Štěpán Pokorný.

Václav Žmolík, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme