Fotbalista Pilař se chytil do pasti přestupového čtverce

Stačilo několik desítek hodin a plzeňská fotbalová idyla se rozplynula. Viktoriáni se po středeční výhře v Lize mistrů nad Borisovem začali těšit na jarní pokračování v Evropské lize. A malovali si, jak udrží co nejsilnější kádr. Jenže jeden z jeho pilířů záhy oznámil, že podepsal smlouvu s německým Wolfsburgem. Václav Pilař se proto ocitl v nemilosti a neodcestoval týmem do Příbrami, kde český mistr k dovršení pohromy 1:2 prohrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

11. kolo první fotbalové ligy FC Viktoria Plzeň - FK Viktoria Žižkov 23. října v Plzni. Václav Pilař z Plzně (vpravo) a Mateusz Slodowy ze Žižkova | Zdroj: ČTK

Tenhle případ je zašmodrchanější, než přestupové licitace obvykle bývají. Obvyklý trojúhelník ve složení prodávající - kupující - hráč coby zboží je totiž tentokrát čtvercem.

Václav Pilař by rád k 1. lednu 2012 přestoupil, Wolfsburg by rád koupil, Hradec Králové by rád prodal. Jenže je tu i čtvrtá strana - až do konce června má Pilař podepsanou smlouvu o hostování v Plzni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalista Pilař se chytil do pasti přestupového čtverce

„Pro nás je situace vcelku jednoduchá, až do léta by měl být hráč tady. Počítáme s ním i pro jarní část soutěže, jenom je potřeba, aby se trochu srovnal a uvědomil si, jak je vše nastaveno. To by si měl uvědomit i jeho agent. Také bych chtěl na cestu kolem světa, ale takhle to přece nejde. Vašek se upsal u nás, takhle se to nedá řešit, nikdo s námi zatím ani nejednal,“ řekl Radiožurnálu před zápasem Plzně v Příbrami generální ředitel Viktorie Adolf Šádek.

Odmítá ale nazývat Pilařovu situaci vyřazením z kádru. V 15. kole prý nenastoupil po dohodě s trenérem Pavlem Vrbou, který se nejprve o Pilařovi vůbec bavit nechtěl, ale nakonec se přece jenom rozpovídal.

„Nikdo z Wolfsburgu s námi nejednal a Venca nám prostě jen oznámil, že s nimi podepsal smlouvu. Myslím ale, že napřed se musí dořešit všechny věci, které s tím souvisejí. Nemůže to přeci jen tak přijít oznámit. Problém je ale v tom, že dokud nebude jasné, kde bude Venca od ledna hrát, musíme my zkoušet jiné hráče, abychom byli připraveni na všechno.“

Nutné je jednat

Těžko věřit tomu, že by Plzeň v situaci, kdy v lize potřebuje každý bod, brala závěr podzimu jako prostor pro zkoušení nových hráčů na jaro.

Každopádně je jasné, že bez jednání s plzeňským klubem se zimní varianta Pilařova přestupu do Německa nikam nepohne, což vědí i v jeho mateřském klubu Hradci Králové.

Pavel Vrba musí přemýšlet i nad změnami v sestavě | Foto: ČTK

„Smlouvu s Wolfsburgem podepsal zatím jen Václav Pilař, my ne. Dojít by k tomu mělo v tomto týdnu, ale je k tomu potřeba souhlas Plzně, se kterou musíme dále jednat,“ říká ředitel hradeckého klubu Richard Jukl.

Prozatím tedy Václav Pilař zdaleka není bundesligovým hráčem. Naopak, vstup zakázaný má i na české prvoligové trávníky.

To může teoreticky trvat až do konce sezóny, pokud si všechny strany postaví hlavu.

Nejlepší řešení: dohoda

Ale tím by ztratili všichni. Plzeň navíc má sice na Pilaře v létě předkupní právo, ale s hráčem samotným podobnou dohodu nemá.

"Mezi Hradcem Králové a Plzní byla taková dohoda, že pokud Vašek ve Viktorii zůstane, zaplatí za něj Plzeň deset milionů korun. Teď je to samozřejmě složité, aby podepisoval v Plzni, když má na stole nabídku bundesligového Wolfsburgu," řekl Radiožurnálu hráčův agent Jiří Stejskal.

Pro Plzeň z toho plyne jediné. Poslední šancí, jak za hráče, kterého zviditelnila v Evropě, dostat nějaké peníze, je přistoupit na nabídku Hradce Králové. Pokud Viktoria odsouhlasí Pilařův okamžitý přestup, měla by od Hradce dostat patnáct miliónů korun a Wolfsburg by měl českého reprezentanta pro jarní část ponechat na hostování v české lize.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme