Fotbalisté Chelsea vyhráli Evropskou ligu, vítězný gól dal v poslední minutě Ivanovič

Fotbalisté Chelsea slaví rok po triufmu v Lize mistrů vítězství také v Evropské lize. Ve finále v Amsterdamu porazili Benfiku Lisabon 2:1. O výhře londýnského týmu, v jehož sestavě nechyběl brankář Petr Čech, rozhodl gólem v 92. minutě Branislav Ivanovič.

Brankář Petr Čech v objetí se svými spoluhráči Branislavem Ivanovičem a Juanem Matou | Zdroj: Reuters

Chelsea je po Portu druhým týmem v historii, který vyhrál obě soutěže ve dvou sezonách za sebou. Navíc se zařadila k Juventusu, Ajaxu a Bayernu, tedy týmům, které triumfovaly ve všech třech nejdůležitějších evropských pohárových soutěžích, Chelsea totiž v letech 1971 a 1998 vyhrála tehdejší Pohár vítězů pohárů.

Brankář Petr Čech slaví triumf Evropské lize či jejím předchůdci Poháru UEFA jako osmý český fotbalista.

V prvním poločase byla daleko aktivnější Benfica, měla i více šancí, ale nedokázala je správně zakončit. Hlavně po signálu z trestného kopu měl brankář Čech štěstí, že hned tři hráči lisabonského klubu netrefili míč. Blíž ke gólu měla ale Chelsea, Lampardovu střelu ale zlikvidoval výborným zákrokem brankář Artur. V závěru prvního poločasu srazil unikajícího Oscara Garay, ale od nizozemského rozhodčího Kuiperse dostal jen žlutou kartu.

Na začátku druhého poločasu byla opět aktivnější Benfica, dala i gól, ale Cardozovi odmávali rozhodčí těsný ofsajd. To Chelsea probralo a začala být pro obranu portugalského celku nebezpečná. V 60. minutě se míč po výkopu brankáře Čecha dostal až k Torresovi, který po sólu obešel i gólmana Artura a dal šestý gól v letošním ročníku Evropské ligy.

Radost ale vydržela londýnskému týmu jen osm minut. V pokutovém území zahrál rukou Azpilicueta a Benfica kopala penaltu, kterou bezpečně proměnil Cardozo. Deset minut před koncem mohl přidat druhý gól, jeho ránu ale Čech vyrazil nad branku. Na druhé straně trefil Lampard břevno. To ho ale nakonec nemuselo mrzet, ve druhé minutě nastavení centroval z rohového kopu Mata a Ivanovič rozhodl hlavičkou do protipohybu Artura o triumfu Chelsea.

Finále fotbalové Evropské ligy v Amsterodamu:

Benfica Lisabon - Chelsea 1:2 (0:0)
Branky: 68. Cardozo z pen. - 60. Torres, 90.+2 Ivanovič. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Garay, Luisao - Oscar. Diváci: 46.163

Benfica: Artur - Almeida, Luisao, Garay (78. Jardel), Melgarejo (66. John) - Pérez, Matič, Rodrigo (66. Lima) - Salvio, Cardozo, Gaitán. Trenér: Jesus

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Cahill, Ivanovič, Cole - Luiz, Lampard - Ramires, Mata, Oscar - Torres. Trenér: Benítez