Fotbalisté Chorvatska se poprvé v historii utkají se Srbskem, policie v Záhřebu má pohotovost

Je to přinejmenším hodně riskantní pustit k sobě dav rozvášněných Chorvatů a Srbů - chorvatská policie proto celý pátek pracuje na tom, aby se něco takového nestalo. V rámci kvalifikace o mistrovství světa se utkají fotbalisté právě Chorvatska a Srbska. Bude to jejich první vzájemný zápas v historii a chorvatský Záhřeb kvůli tomu večer určitě nebude vhodným místem k idylické procházce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Záhřebu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

15. května 1990 - Dinamo Záhřeb hostí Rudou Hvězdu Bělehrad. Porvali se fotbalisté s rozhodčími, mezi diváky bylo 60 zraněných - několik pobodaných a postřelených. I proto se fotbalové svazy obou zemí tentokrát s předstihem domluvily, že na vzájemné reprezentační zápasy nesmí fanoušci hostů, v tomto případě Srbů.

"Tento zápas bude obrovské bezpečnostní riziko, takže k němu povoláme příslušný počet policistů z celého Chorvatska. Očekáváme obrovské množství hostujících fanoušků v ulicích a uděláme vše proto, aby se zápas mohl z bezpečnostního hlediska odehrát. Vyzýváme všechny občany, návštěvníky a fanoušky, aby se v době zápasu chovali ohleduplně, aby se duel mohl hrát v atmosféře odpovídající elitní sportovní události," prohlásil ředitel záhřebské policie Goran Buriśić.

"Mluví se tu o napětí, ale abych byl upřímný, já nic takového necítím a ani na hráčích to není znát. Možná bude nějaké napětí mezi diváky na stadionu, protože jen opravdu zřídka - a to jak v Chorvatsku, tak v Srbsku - je vyprodáno," tvrdil naopak trenér chorvatské reprezentace Igor Štimac.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kvalifikaci MS dojde k třaskavému souboji - Chorvatsko hostí v Záhřebu Srbsko

Hrát se bude právě na stadionu Dinama Záhřeb. Ten byl od roku 1990 stadion rekonstruován, ale na druhé straně tentokrát nepřijde 15 tisíc diváků, ale více než třicet tisíc Chorvatů. Trochu nešťastné je také rozhodnutí FIFA, že utkání bude pískat Turek Cüneyt Cakir. Z tamní ligy je zvyklý na bouřlivou atmosféru, ale sám ji svými výroky dost často podněcuje.

"Rozhodčího se nebojíme, víme, co dělat. Nesmíme s ním mluvit, žádné tvrdé zákroky, které by mohly být za červenou kartu. Vždyť jsme ho před pár týdny viděli," připomíná Štimac utkání Ligy Mistrů mezi Manchesterem United a Realem Madrid, ve kterém právě Cakir vyloučil domácího Naniho.

Nejenže tím zásadně ovlivnil utkání, ale také rozběsnil domácí fanoušky. V tomto případě by si měl Cakir dát na podobný verdikt velký pozor - zrovna v utkání Chorvatska se Srbskem by to mohlo mít nepříjemné následky.

Alena Benešová, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme