Fotbalisté Jablonce vydřeli v Evropské lize domácí výhru nad Strömsgodsetem

Jablonečtí fotbalisté vyhráli ve 3. předkole Evropské ligy na Střelnici nad norským Strömsgodsetem 2:1. Domácí šli sice zásluhou Pitákovi proměněné penalty do vedení, ale ještě před poločasem bylo vyrovnáno, když si vlastní gól dal stoper Beneš. Lepší pozici do odvety zařídil až v první nastavené minutě Vošahlík.

Jediným jabloneckým střelcem úvodního utkání 3. předkola EL byl Karel Piták (vpravo). Na snímku se po proměněné penaltě raduje s Tomášem Čížkem | Zdroj: ČTK

Do základní sestavy se pro první utkání Jablonce v evropských pohárech nedostal oproti poslednímu ligovému utkání, které Svereročeši na Spartě prohráli 1:2, záložník Jan Kopic. Na levém kraji záložní řady nastoupil Tomáš Jablonský. Při rozcvičce se navíc zranil stoper Eliáš, kterého musel kouč Skuhravý nahradit Markem Kyselou.

Jablonec - Strömsgodset 2:1 (1:1)

Branky: 17. Piták z pen.,91. Vošahlík - 39. vlastní Beneš. Rozhodčí: Trattu - Soteriu, Christu (všichni Kypr)

Už po 2. minutách se po pěkné akci dokázal individuálně prosadit na pravé straně kapitán Čížek, který přesně nacentroval na Vaňka. Ten ovšem zhruba z deseti metrů napálil míč nad břevno. Ten samý hráč vyslal na soupeřova gólmana i druhou střelu po rohu rozehraném nakrátko, ale jeho oblouček Larsena nezaskočil.

Tlak domácích fotbalistů vyústil v 18. minutě faulem na Hubníka ve velkém vápně, za což rozhodčí Trattu nařídil pokutový kop, který Piták bez problémů proměnil 1:0.

00:00 / 00:00

Roman Skuhravý po vydařené premiéře v evropských pohárech na lavičce Jablonce neskrýval radost

V 27. minutě se poprvé výrazněji osmělili i hosté, když uprostřed hřiště Jablonec ztratil balon, byl vyslán do brejku Ibrahim, jeho střelu na zadní tyč ovšem Špit pokryl. Z následného rohu Strömsgodet opět Severočechům zatopil, míč poskakující v malém vápně dokázal odkopnout až Novák.

Norský celek s blížícím se koncem poločasu měl míč stále častěji na kopačkách a diktoval tempo hry. Ve 38. minutě se prosmýkl po levém kraji až do vápna Kamara a odcentroval směrem na penaltu, kde prodloužil patičkou míč Kovacs do stopera Beneše, který už pak mohl pouze bezmocně sledovat, jak míří za Špitova záda 1:1.

Rozhodující trefu si do nastavení druhé půle schoval jablonecký útočník Jan Vošahlík | Foto: ČTK

První vážnější příležitost druhé půle si vytvořili v 52. minutě fotbalisté Jablonce. Vaněk po vysunutí Pitákem postupoval z úhlu na gólmana, ale jeho pokus směřující po zemi na zadní tyč Larsen dokázal zneškodnit.

Po hodině hry stáhl kouč Roman Skuhravý duo zkušených harcovníků Piták, Čížek. Místo nich poslal na hřiště Kopice s Vošahlíkem. Nedlouho poté mohl jít Strömsgodset na Střelnici do vedení. Po nedorozumění Beneše s brankářem Špitem ale hlavičkoval ze dvou metrů úplně osamocený Kamara mimo bránu.

Jablonec by rád uspěl v evropských pohárech. Spoléhá na Hubníka

V 64. minutě vyslal překvapivou střelu z otočky Tomáš Jablonský, hostující gólman se marně natahoval, ovšem pokus levonohého záložníka skončil na břevně. Poté se do dvou slibných šancí už už dral Michal Hubník, ale pokaždé nedokázal balon trefit z první tak, aby skončil v síti Strömsgodsetu, naopak se odkutálel za brankovou čáru.

Jablonec se i nadále snažil o nadějnější výsledek do odvety a tlačil se do útoku. Zoubelemu ale na poslední chvíli skočil do střely Madsen, hlavička Beneše šla vedle levé tyče norské branky. Trenér Skuhravý si ale nakonec mohl mnout ruce. Vítěznou branku totiž v 91. minutě zařídili střídající hráči. Kopic ideálně našel Vošahlíka, který akci zakončil přesnou hlavičkou 2:1.

Jablonec: Špit - Zoubele, Kysela, Beneš, Novák - Loučka - Čížek (60. Kopic), Vaněk (83. Kubista), Piták (59. Vošahlík), Jablonský - Hubník. Trenér: Skuhravý
Strömsgodset: Larsen - Vilsvik, Horn, Madsen, Nuhu (46. Hamúd) - Ibrahim, Johansen, Boateng (72. Brenne) - Storflor (77. Wikheim), Kovács, Kamara. Trenér: Deila

„Vítězný gól jsme si za průběh zasloužili. Je to pro nás bonus do odvety, ale rozhodnuto nic není. Jejich největší síla je ve standardních situacích, což se dnes také ukázalo. Chtějí útočit, ale zase jsou zranitelní v defenzivě. Dnes nám hodně pomohl příchod Vošahlíka s Kopicem. Pokud budeme chtít přes Strömsgodset postoupit, budeme tam příští týden muset hrát minimálně stejně jako dnes,“ prozradil po utkání kouč Skuhravý.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít