Fotbalisté Liberce, Jablonce a Olomouce postupují v domácím poháru

Domácí fotbalový pohár, Ondrášovka Cup, zná další tři účastníky čtvrtfinále. Po odvetných zápasech 4.kola se do další fáze soutěže dostaly Jablonec, který přešel přes divizní Živanice, Liberec, který vyřadil Bohemians 1905 a Olomouc, která postoupila na úkor třetiligového Znojma.

Lukáš Vácha z Liberce a Luděk Zelenka z Bohemians (vlevo) - 4.kolo Ondrášovka Cup | Zdroj: ČTK

Sigma Olomouc remizovala v odvetném utkání 4. kola se Znojmem 0:0, z prvního duelu si ale přivezla výhru 3:1 a podívá se tak do jarního čtvrtfinále domácí pohárové soutěže. V něm se představí i dva severočeské týmy. Baumit Jablonec doma porazil 5:1 divizní Živanice a Slovan Liberec remizoval na svém stadiónu 1:1 s Bohemians 1905. To mu stačilo díky předchozímu vítězství 2:1 v Ďolíčku.

V obou posledně zmíněných utkáních se dají najít dva hlavní motivy. Částečná nespokojenost jabloneckého kouče po jistém postupu a klid libereckého útočníka, který mohl být naopak velmi nervózní.

Jablonecké herní trápení

Jabloneckému kouči Františku Komňackému totiž nestačily k dokonalému štěstí ani vysoké vítězství a postup. A není se moc co divit. Jeho svěřenci totiž po prvním poločase hráli se soupeřem, který působí o čtyři soutěže níže, nerozhodně 1:1. Bylo to i tím, že úmyslně experimentoval se sestavou.

00:00 / 00:00

Fotbalisté Liberce a Jablonce jsou v domácím poháru ve čtvrtfinále

„My jsme zase chtěli v tom zápase vidět ty hráče, kteří hrávají méně nebo spíše za „béčko". A ukázalo se, že jim dost chybí k tomu, aby byli plnohodnotnými členy toho kádru.  Ta první půle, tam vůbec nebylo poznat, kdo je prvoligista a kdo hraje divizi! Naopak bych řekl, že fotbalověji působily Žvanice," zlobil se na své svěřence trenér Komňacký.

A jeho nespokojenost byla oprávněná. Tým, kde hraje mimo jiných i ex-Jablonecký útočník Radim Holub, totiž chvílemi druhý celek 1.ligy přehrával.

„V té první půli jsme kombinaci soupeře vůbec nestačili. Ti, kteří dostali příležitost, nepřesvědčili o tom, že děláme chybu, že je v mistrákách nestavíme," dodal k výkonu některých hráčů František Komňacký.

Mezi ně určitě patřili například Jiří Valenta nebo Michal Farkaš, kteří šli o poločase ze hřiště. Jablonečtí se pak vzchopili, sympatickým dojmem působícím Živanickým začaly docházet síly a nakonec odjeli s pětigólovou nadílkou. Mimochodem - ten jediný gól, který dal Martin Merganc nemusel zůstat osamocený, ale další šance už ani on, ani Radim Holub neproměnili.

Liberec si postup pohlídal

Zatímco jablonečtí byli po poločasovém skóre 1:1 rozladění, Liberec mohl po stejném konečném výsledku s Bohemians 1905 opatrně slavit. V zápase byl lepší, ale paradoxně po Hartigově gólu prohrával 0:1. Srovnal až Jan Blažek.

Liberecký útočník po zápase přiznal, že ho vedení pražského týmu postrašilo a případný další inkasovaný gól by byl značným problémem: „Velká komplikace, to už bych tomu nevěřil. Z Bukureští propadák (pozn. 4. předkolo Evropské ligy) a teď taky, takže veliké zklamání by to bylo. Teď už na to koukat nebudu. My jsme postoupili a na to už se nikdo ptát nebude. My jsme šťastní, že jsme postoupili."

Vzhledem k dosavadnímu vývoji Gambrinus ligy, kde je Liberec po 12. kole až na devátém místě s dvanácti bodovým odstupem na čelo soutěže, se zdá, že pravděpodobnější cestou do evropských pohárů může být pro severočeský tým právě celkové vítězství v Ondrášovka Cupu.

„My chceme jít přes pohár! Proto tohle pro nás bylo nejdůležitější utkání. A zvládli jsme to!" je rád za postup Jan Blažek

Zároveň ale jednadvacetiletý útočník věří, že se týmu začne dařit i v lize: „Teď už se budeme věnovat jenom lize. My potřebujeme uhrát co nejvíce bodů, abychom se dostali k vršku tabulky. Bude to velice těžká cesta, ale já si myslím, že to zvládneme."

Odvetné zápasy osmifinále Ondrášovka Cupu:

Sigma Olomouc - 1. SC Znojmo 0:0

Rozhodčí: Hájek - Chytil, Peřina. ŽK: Vavřík (Znojmo). Diváci: 648. První zápas 3:1, postupuje Olomouc.

Jablonec - Živanice 5:1 (1:1)

Branky: 10., 59. a 77. Vukovič, 52. Pavlík z pen., 89. Lafata - 13. Merganc. Rozhodčí: K. Hrubeš - Filípek, Ubias. Diváci: 622. První zápas: 6:3, postupuje Jablonec.

Slovan Liberec - Bohemians 1905 1:1 (0:0)

Branky: 85. Blažek - 80. Hartig. Rozhodčí: Příhoda - Zlámal, Košec. Diváci: 2195. ČK: 90. Cseh (Bohemians). První zápas 2:1, postupuje Liberec.

Tomáš Kohout, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít