Fotbalisté Mali se pokusí zapomenout na válku a uspět na Poháru afrických národů
V jihoafrickém Johannesburgu začíná Pohár afrických národů, velkolepý festival fotbalu na nejchudším kontinentu světa. Třetí místo na turnaji obhajují fotbalisté Mali. Ale i kdyby se jim to povedlo, v jejich zemi se slavit nebude.
V Mali se poslední dobou vyhrotil boj vládních jednotek s radikálními islamisty, kteří se snaží ovládnout větší a větší část země. Do konfliktu, který se přelil i za hranice Mali, se zapojila francouzská armáda a vojáci dalších států.
Organizace spojených národů odhaduje, že násilí v zemi vyžene v následujících dnech z domovů na 700 tisíc lidí, tedy pět procent populace. A za těchto okolností se reprezentanti Mali vydali do Jižní Afriky hrát fotbal.
"Teď opravdu není ta nejvhodnější chvíle prezentovat Mali navenek. Ale Mali je krásná země a doufám, že se v ní zase co nejdřív rozhostí klid a mír. Je to teď trochu opovážlivé říkat, ale fotbal je v Mali náboženstvím, děti ho hrají všude na ulicích, protože jim stačí cokoli kulatého, co připomíná míč, ani nepotřebujete branky. Fotbal je králem všech sportů v Mali a doufám, že díky němu teď dokážeme snad aspoň některé lidi doma potěšit," přeje si v rozhovoru pro BBC záložník francouzského Racingu Lens Samba Sow.
Jeho tým v čele se záložníky Sissokem z Paris Saint Germain a Keitou, který ještě loni hrál za Barcelonu, se do mistrovství Afriky zapojí nedělním utkáním proti Nigeru. Na turnaji se představí také Alžírsko, kam se násilí z Mali přeneslo nejvíce.
Příklad z minulého ročníku Poháru afrických národů dokazuje, že ani válčením postižená země nemusí trpět sportovně. V době, kdy v jejich zemi umírali lidé při občanské válce, kvalifikovali se na africký šampionát teprve podruhé v historii fotbalisté Libye a dokázali na turnaji porazit Senegal a remizovat s pozdějším vítězem Zambií.
Letos na mistrovství Afriky chybějí a platí to také naopak, mistrovství Afriky chybí Libyi, která ho měla původně pořádat. Jenže se vzpamatovává z následků revoluce, která svrhla Muammara Kaddáfího, a tak se organizace ujala Jihoafrická republika, kde po světovém šampionátu 2010 nebylo těžké zajistit všechno potřebné.