Fotbalisté Mali se pokusí zapomenout na válku a uspět na Poháru afrických národů

V jihoafrickém Johannesburgu začíná Pohár afrických národů, velkolepý festival fotbalu na nejchudším kontinentu světa. Třetí místo na turnaji obhajují fotbalisté Mali. Ale i kdyby se jim to povedlo, v jejich zemi se slavit nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník maliské policie prochází ulicí metropole Bamako | Zdroj: Reuters

V Mali se poslední dobou vyhrotil boj vládních jednotek s radikálními islamisty, kteří se snaží ovládnout větší a větší část země. Do konfliktu, který se přelil i za hranice Mali, se zapojila francouzská armáda a vojáci dalších států.

Organizace spojených národů odhaduje, že násilí v zemi vyžene v následujících dnech z domovů na 700 tisíc lidí, tedy pět procent populace. A za těchto okolností se reprezentanti Mali vydali do Jižní Afriky hrát fotbal.

"Teď opravdu není ta nejvhodnější chvíle prezentovat Mali navenek. Ale Mali je krásná země a doufám, že se v ní zase co nejdřív rozhostí klid a mír. Je to teď trochu opovážlivé říkat, ale fotbal je v Mali náboženstvím, děti ho hrají všude na ulicích, protože jim stačí cokoli kulatého, co připomíná míč, ani nepotřebujete branky. Fotbal je králem všech sportů v Mali a doufám, že díky němu teď dokážeme snad aspoň některé lidi doma potěšit," přeje si v rozhovoru pro BBC záložník francouzského Racingu Lens Samba Sow.

Přehrát

00:00 / 00:00

Účast fotbalistů Mali na Africkém poháru národů - téma pro Jana Kalibu

Jeho tým v čele se záložníky Sissokem z Paris Saint Germain a Keitou, který ještě loni hrál za Barcelonu, se do mistrovství Afriky zapojí nedělním utkáním proti Nigeru. Na turnaji se představí také Alžírsko, kam se násilí z Mali přeneslo nejvíce.

Příklad z minulého ročníku Poháru afrických národů dokazuje, že ani válčením postižená země nemusí trpět sportovně. V době, kdy v jejich zemi umírali lidé při občanské válce, kvalifikovali se na africký šampionát teprve podruhé v historii fotbalisté Libye a dokázali na turnaji porazit Senegal a remizovat s pozdějším vítězem Zambií.

Letos na mistrovství Afriky chybějí a platí to také naopak, mistrovství Afriky chybí Libyi, která ho měla původně pořádat. Jenže se vzpamatovává z následků revoluce, která svrhla Muammara Kaddáfího, a tak se organizace ujala Jihoafrická republika, kde po světovém šampionátu 2010 nebylo těžké zajistit všechno potřebné.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme