Fotbalisté Olomouce si Evropskou ligu nezahrají, kvůli údajné korupci

Fotbalisté olomoucké Sigmy sice v domácím Poháru České pošty triumfovali a měli díky tomu startovat v Evropské lize, jenomže se v ní nakonec neobjeví. Evropská fotbalová unie UEFA jim start v evropských pohárech kvůli údajné korupci na rok zakázala. Sigma totiž dostala trest od Fotbalová asociace České republiky za účast v korupční kauze s Bohemians Praha.

27. kolo první fotbalové ligy Sparta Praha - Sigma Olomouc 27. dubna v Praze. Libor Sionko ze Sparty Praha a Pavel Dreksa ze Sigmy Olomouc (na trávníku). | Zdroj: ČTK

Zatím není jasné, zda bude moci místo Hanáků startovat v EL jiný český tým. Pokud by to UEFA povolila, poháry by si zahrála Mladá Boleslav, která obsadila čtvrté místo v lize.

Olomouc v květnovém finále domácího poháru porazila Spartu 1:0 a vybojovala si tím účast ve třetím předkole EL. Už před zápasem ale nebylo jisté, zda by ji UEFA do druhé nejprestižnější klubové soutěže pustila. Evropská fotbalová unie totiž uplatňuje pravidlo, podle něhož nesmí hrát evropské poháry týmy, které měly potíže s korupcí. Loni na to doplatil Fenerbahce Istanbul, který byl těsně před losem vyřazen z Ligy mistrů.

Hanáci pykají za korupční kauzu, která se táhne od roku 2009. Olomoucká Sigma tehdy v posledním ligovém kole porazila Bohemians Praha 3:0 a zajistili si účast v pohárech. Šéf střížkovského klubu Karel Kapr o mnoho měsíců později obvinil brankáře Sigmy Petra Drobisze, že se pokusil hostující hráče podplatit částkou 300 tisíc korun.

Celá kauza se dlouhou dobu táhla, disciplinární komise FAČR nakonec potrestala obě strany. Olomouc dostala pokutu čtyři miliony korun a v tabulce jí bylo odečteno devět bodů. Přesto se Hanáci v uplynulé sezoně dokázali v nejvyšší soutěži zachránit. Případ stále řeší soudy.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít