Fotbalisté Plzně se vrací na místo, kde začali své putování evropskými poháry

Viktoria Plzeň už není v pohárové Evropě žádným nezkušeným nováčkem. S fotbalovým misionářstvím začal tým Pavla Vrby před jednatřiceti měsíci v Istanbulu. A dnes tam viktoriáni přistáli znovu. Tehdy vypadli s místním Besiktasem. Teď je ve hře postup do čtvrtfinále Evropské ligy proti Fenerbahce a plzeňští hráči za ním museli zamířit paradoxně až do Asie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal potkáte v Istanbulu na každém kroku | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Před třemi lety, před zápasem proti Besiktasi, však přistávali plzeňští fotbalisté na Atatürkově mezinárodním letišti v evropské části tureckého velkoměsta. Jenže Fenerbahce sídlí na druhé straně Bosporu, a tak tentokrát plzeňští zamířili na menší letiště na asijské půdě.

I tak by se dalo říci, že kruh plzeňského tažení pohárovou Evropou se uzavírá. O tom však nechce ani slyšet David Limberský, krajní obránce Viktorie, který si moc dobře pamatuje plzeňské začátky v evropských pohárových soutěžích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viktorii Plzeň dnes čeká odvetné utkání na půdě Besiktase Istanbul

„Nechtěli bychom, aby se ten kruh uzavřel, samozřejmě by bylo super, kdybychom pokračovali. Vzpomínky na Besiktas jsou taky parádní. Byly to naše první krůčky a možná vinou nezkušenosti jsme nešli dál. Ale dneska jsme zkušení a budeme se snažit, aby na nás lidi doma byli pyšní,“ říká devětadvacetiletý fotbalista.

Dalším, kdo zažil necelé tři roky starou porážku od Besiktase, je Pavel Horváth, který dokonce v Istanbulu krátkou dobu působil. Konkrétně v Galatasarayi, tedy třetím známém istanbulském celku. Na toto angažmá ale kapitán Plzně nevzpomíná ani trochu rád.

„Já jsem tam zatím nic hezkého nezažil, tak snad se to zítra změní,“ dává kapitán Viktorie najevo svůj odtažitý vztah ke starobylému městu na pomezí dvou kontinentů, ale nemá tak docela pravdu.

Sláva Viktorie Plzeň už doputovala až na istanbulské tržiště | Foto: Jan Kaliba

Při zápase Plzně na stadionu Besiktase mu při střídání třicet tisíc fanoušků připravilo ovace ve stoje, kterými ho uctili jako hráče, co o devět let dříve odehrál několik málo minut v dresu jejich nenáviděného rivala.

„Nečekal jsem to a bylo to hodně příjemné,“ ocenil tehdy Horváth jinak nenávistné publikum.

Teď má jistotu, že na stadionu pojmenovaném po Sükrüm Saracogluovi, bývalém tureckém premiérovi a předsedovi Fenerbahce, nic podobného nezažije. Kvůli trestu pro domácí klub se bude hrát bez diváků a Plzni by to mohlo pomoci zvrátit nepříznivý stav 0:1 po prvním utkání.

Jan Kaliba, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme