Fotbalisté Portugalska porazili Wales a jsou prvními finalisty Eura

Fotbalisté Portugalska se stali prvními finalisty fotbalového Eura, když dnes v Lyonu zdolali Wales 2:0. O rozhodující gól se v 50. minutě postaral Cristiano Ronaldo, o tři minuty později pak na 2:0 upravil Nani. Portugalci si finále mistrovství Evropy zahrají podruhé v historii poté, co před 12 lety podlehli na domácí půdě Řecku.

Gareth Bale z Walesu (vlevo) v souboji s portugalským Cristianem Ronaldem

Gareth Bale z Walesu (vlevo) v souboji s portugalským Cristianem Ronaldem | Zdroj: Reuters

První poločas zápasu mezi Portugalskem a Walesem nabídl nepříliš atraktivní podívanou, když oba týmy vsadily především na opatrnost. O jedinou přímou střelu na bránu se postaral pouze lídr Walesu Gareth Bale, nicméně ani jeho střela skóre nezměnila.

Na druhé straně byl v úvodních 45 minutách blízko gólu Cristiano Ronaldo, jenž ve 44. minutě hlavičkoval těsně nad bránu velšského gólmana Hennesseye.

Rozhodující momenty zápasu přišly jen pár minut po přestávce. Nejprve se prosadila největší hvězda Portugalců Ronaldo, který si v 50. minutě ideálně vyskočil na rohový kop Mária a následně hlavou poslal míč za záda strážce velšské brány. Portugalský kapitán tímto zaznamenal svůj devátý gól na Euru v kariéře, čímž vyrovnal historický rekord Michela Platiniho.

O tři minuty později pak přišla pro Wales další zkáza, když Nani ve skluzu usměrnil střelu Ronalda a zvýšil na 2:0.

Velšané se po inkasování druhého gólu snažili tlačit do útoku, nicméně žádná jejich akce nevyústila ve stoprocentní šanci.

V 78. minutě naopak mohl na 3:0 zvýšit Danilo Pereira, ale jeho střela nakonec přes brankovou čáru nepřešla.

Navzdory velké snaze Velšanů v závěrečných minutách již Portugalci žádné komplikace nepřipustili a zkušeně si hlídali postupový výsledek, který uhájili až do závěrečného hvizdu.

Ve finále, které je na programu v neděli od 21.00, se Portugalci utkají s vítězem zítřejšího semifinále mezi Německem a domácími Francouzi.

Mistrovství Evropy ve fotbale - semifinále (Lyon):
Portugalsko - Wales 2:0 (0:0)
Branky: 50. Ronaldo, 53. Nani. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark - Johannesson, Strömbergsson (všichni Švéd.). ŽK: Alves, Ronaldo - Allen, Chester, Bale. Diváci: 55 679.

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít