Fotbalisté Slavie v zimě trénují, jejich fanoušci se vydali do historie

Sobotní dopoledne lze trávit různě. Někdo dospává po pátečním večeru, jiný jde do muzea a další třeba na procházku. Poslední dvě možnosti zkombinovali příznivci fotbalové Slavie. Ti, pro které oblíbený fotbalový klub neznamená jen víkendový zápas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Slavie se vydali po stopách svých předchůdců | Foto: Tomáš Kohout

Kolem desáté hodiny se v pasáži Lucerna sešli fotbaloví příznivci Slavie. Zhruba dvacet členů odboru přátel Slavie se vydává po stopách prvních Slávistů.

„Je okurková sezona, nehraje, Slávisti nemají do čeho píchnout, a protože máme bohatou historii, tak toho chceme využít,“ vysvětloval Miroslav Pomikal, který slávistický minivýlet svolal. Každému, kdo měl zájem, dal několik sešitých listů barevného průvodce po devíti zastaveních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanoušci Slavie se vydali po stopách prvních Slávistů

„Je to o místech, kde působila Slavia v samých začátcích. To znamená, že začínáme v Lucerně, kde vedle sídlila Slavia literární, ze které vzešla ta sportovní.“

Jakoby symbolická jedenáctka lidí se nakonec před půl jedenáctou vydává na svoji první zastávku.

„Současný číslo popisný 701 je na dvou domech. Tady bylo sídlo Slavie,“ vyprávěl i přes ruch tramvaje projíždějící Vodičkovou ulicí Tomáš Donner.

Pak vytáhl školní sešit se čtverečkovaný papírem popsaným poznámkami a četl třeba o tom, jak vypadaly první místnosti slávistů, ještě než vlastně založili sportovní klub. A už, zase za chůze mi vysvětloval.

„Spíš jsem to dělal pro článek do slávistických červenobílých listů. Jinak to zabere několik týdnů hledání v archivech,“ říkal Tomáš Donner.

Ve společném pidiprůvodu s ním tlačil Vojtěch Nouzák kočárek s vlajkou Slavie na boudičce a miminem v ní. Tak nějak vypadá sportovně-politická výchova.

„Už ve dvou měsících byl na zápase v Edenu, takže se snažím, aby byl Slávista. Ale kdyby chtěl fandit Spartě, tak bych s tím asi nic nenadělal. Bohužel teď se Slavii nedaří a to je přesně ta chvíle, kdy se má zabrousit do úspěšné historie. Hlavně doufám, že Slavia přežije,“ usmíval se Vojtěch Nouzák.

Kdyby neměli příznivci Slavie na hlavách čepice v červenobílých barvách, kdyby nebylo oné vlaky na kočárku, tak by ani nebylo poznat, že je to nějaká specifická turistická výprava. Ale duch, který mezi nimi vládne, každého utvrdí v tom, že zdravé jádro Slavie by mělo přežít všechno.

Tomáš Kohout, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme