Fotbalisté Slovinska vyhráli poprvé v historii zápas na MS. Němci deklasovali Austrálii, zvítězila i Ghana

Fotbalisté Slovinska porazili na mistrovství světa ve skupině C Alžírsko 1:0 a vedou skupinu C. Ve skupině D rozstřílelo Německo Austrálii 4:0 a Ghana zvítězila nad Srbskem 1:0.

Slovinsko se raduje z vítězné branky

Slovinsko se raduje z vítězné branky | Zdroj: ČTK

Alžírsko - Slovinsko 0:1 (0:0)

Jestliže první poločas nepřinesl příliš atraktivní podívanou, tak ten druhý byl jeho slabým odvarem . Osudové okamžiky se odehrály až v poslední čtvrthodince.

Po deseti minutách svého pobytu na hřišti totiž stačil posbíral dvě žluté karty střídající Alžířan Gezal a viděl červenou kartu. V oslabení pak navíc Alžířané lacino inkasovali. V 79 minutě napřáhl Slovinský záložník Koreň z dvaceti metrů, jeho střela sice mířila k tyči, ale nebyla zase tak prudká a navíc brankář Chaouchi jí celou dobu viděl.

00:00 / 00:00

Průběh utkání očima reportéra Petra Kadeřábka

Byl u míče včas, ale ten mu proklouzl, stejně jako v sobotním utkání Angličanu Greenovi mezi rukama do sítě. Alžírsko se sice snažilo o vyrovnání, ale v deseti už si nedokázalo vytvořit potřebný tlak ze kterého by dokázalo skórovat. Slovinsko se tak dočkalo první výhry na mistrovství světa v historii a vede skupinu C

Branka: 79. Koren. Rozhodčí: Batres (Guat.) - Leal (Kost.), Pastrana (Hond.). ŽK: Ghizzal - Radosavljevič. ČK: 73. Ghizzal. Diváci: 30.325.

Alžírsko: Čaučí - Jahjá, Búghirra, Hallíš, Belhadž - Kádir (82. Džuidúra), Lasín, Zjaní, Jibdá - Džibbúr (58. Ghizzal), Matmúr (80. Sajfí). Trenér: Saadán.

Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Kirm, Koren, Radosavljevič (87. Komac), Birsa (84. Pečnik) - Novakovič, Dedič (53. Ljubijankič). Trenér: Kek.

Srbsko - Ghana 0:1 (0:0)

Aktivní a svižný fotbal sledoval ne zcela zaplněný stadion. O útočných manévrech přesvědčily oba celky hned v úvodu utkání, ale zakončení dobře se rozvíjejících akcí nebylo z nejpřesnějších.

Nejblíže brance byl v prvním poločase tým Srbska. Ve 29.minutě zakroutil míč z trestného kopu Kolarov, ale jeho střela minula Kingsonovu svatyni jen o pár decimetrů.

Po hodině hry to byli naopak Ghaňané, kdo se mohl radovat z gólu. Penstil poslal dlouhý aut do pokutového území a hlavičkující Gyan rozezněl tyč Stojkovičovi branky.

Pak se dlouhé minuty počítaly pouze šance na Srbské straně a to i přes vyloučení Lukoviče. Tu nejvyloženější neproměnil v 79.minutě Krasnič, který osamocen uprostřed vápna trefil pouze Kingstona.

O čtyři minuty později zahřmělo na druhé straně. Aewův centr srazil trefil ve vápně ruku Kuzmanoviče a kopala se penalta. Tu s přehledem proměnil Gyan a zařídil Ghaně cenné vítězství.

Branka: 84. Gyan z pen. Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Žigič, Lukovič, Kuzmanovič - Vorsah, Tagoe. ČK: 74. Lukovič. Diváci: 40.000.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Vidič, Lukovič, Kolarov - Krasič, Stankovič, Milijaš (62. Kuzmanovič), Jovanovič (76. Subotič) - Žigič (69. Lazovič), Pantelič. Trenér: Antič.

Ghana: Kingson - Pantsil, John Mensah, Vorsah, Sarpei - Annan, Asamoah (73. Appiah), K. Boateng (90. Addy), Ayew - Gyan (90. Abeyie), Tagoe. Trenér: Rajevac.

Německo - Austrálie 4:0 (2:0)

Svěřenci trenéra Löwa ukázali zbytku fotbalového světa, jak se hraje na světovém šampionátu o vítězství. Ve třetí minutě přečkali šanci Australanů a pak začali koncertovat. Už v 8. minutě dotal Müller kolmou přihrávku za obranu, vrátil přes celé vápno na nabíhajícího Podolského a ten propálil vše, co mu stálo v cestě- 1:0.

Němci se brankou evidentně uklidnili a začali se fotbalem bavit. Jedna šance střídala druhou. Dvakrát se mohl mezi střelce zapsat Klose, ale až jeho třetí šance skončila brankou. To se neohroženě, po centru Lahma, pustil do souboje s brankářem Shwarzerem a byl úspěšný – 2:0.

Do druhého poločasu vstoupil tým od protinožců aktivně, ale do šancí se nemohl přes dobře organizovanou obranu soupeře dostat. Navíc v 65. minutě viděl po faulu na Schweinsteigera červenou kartu Cahill a šance na zvrat se rovnaly bodu mrazu.

Němci dál v poklidu kontrolovali hru a postupně svůj náskok navyšovali. Nejprve se střelou z hranice pokutového území prosadil Müller -3:0 a v 70. minutě uzavřel ranou z blízka Cacau 4:0. Němci tak vstoupili do turnaje impozantně a ukázali, že jsou na šampionát znovu výborně připraveni.

Branky: 8. Podolski, 26. Klose, 68. Müller, 70. Cacau. Rozhodčí: Rodriguez - Camargo, Morín (všichni Mex.). ŽK: Özil, Cacau - Neil, Moore, Valeri. ČK: 56. Cahill (Austr.). Diváci: 62.000.

Německo: Neuer - Lahm, Mertesacker, Friedrich, Badstuber - Schweinsteiger, Khedira - Müller, Özil (74. Gomez), Podolski (81. Marin) - Klose (68. Cacau). Trenér: Löw.

Austrálie: Schwarzer - Wilkshire, Neill, Moore, Chipperfield - Valeri, Grella (46. Holman) - Emerton (74. Jedinak), Cahill, Culina - Garcia (64. Rukavytsya). Trenér: Verbeek.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít