Fotbalisté Španělska jsou mistry světa

Fotbalisté Španělska zvítězili ve finále mistrovství světa nad Nizozemskem 1:0 v prodloužení a po titulu evropských šampionů získali pohár pro mistry světa.

První šance Španělska ve finále MS

První šance Španělska ve finále MS | Zdroj: ČTK

Nizozemsko – Španělsko 0:1 v prodloužení

Finále začali lépe Španělé. Už v 5. minutě se dostali do gólové příležitosti. Na pravé straně byl faulován Ramos, Xavi poslal z následného volného přímého kopu centr před branku, kde se právě Ramos zavěsil od vzduchu a Steklengurg z námahou vytěsnil míč mimo tři tyče.

Nizozemský brankář si neoddechl ani dalším průběhu. V 11. minutě se prohnal kolem Kuyta do pokutového území Ramos a jeho střílený centr si málem srazil do vlastní sítě Heitinga. Z následného rohu pak z úhlu pálil do boční sítě Villa.

První čtvrthodina vyšla jasně lépe Španělsku, které mělo častěji míč na kopačkách a své soupeře pustili pouze k jedné střele Kuyta, která však svou malou razancí ani umístěním nemohla Casilllase ohrozit.

00:00 / 00:00

Finále očima reportéra Jaroslava Plašila

Jestliže úvodních 15 minut přineslo přeci jen vzruch před oběma brankami, pak těch druhých nabídlo boj mezi oběma šestnáctkami a přibylo také faulů. Zejména de Jongův šlapák na hrudník Xaviho Alonsa, byl spíše z úpolových sportů než z finále fotbalového šampionátu.

Zajímavý okamžik se odehrál ve 34. minutě. Casillas se srazil s Pujolem a zahodil míč do zámezí, když ho pak sportovně vracel Heitinga gólmanovi Španělska, tak to udělal tak nešikovně (nebo šikovně), že na něj Casillas nedosáhl a tečoval Jabulaniho na roh.

Jinak ale hra připomínala spíše šachovou partii, ve které si zatím ani jeden z finalistů nevypracoval výraznější převahu. Španělé sice mají více ze hry a opticky jsou lepším celkem, jenže na šance z úvodu zápasu už nedokázali do konce poločasu navázat.

Stejně jako v úvodu prvního dějství se i v tom druhém dostali jako první k ohrožení soupeřovi branky svěřenci trenéra del Bosqueho. Po rohovém kopu Xaviho vyskočil nejvýše Pojul, prodloužil míč za sebe, kde stál Capdevila, ale míč vůbec netrefil.

Také Nizozemci ukázali, že mohou myslet na útok a ne jen na bourání soupeřových ataků i za cenu bezpočtu nedovolených zákroků. V 50. minutě napřáhl dva metry za vápnem Robben a Casillas musel na zem.

V úvodu 62. minuty se zrodila největší šance dosavadního průběhu utkání. Snejder vyslal parádní kolmici na Robbena, který se řítil sám na Španělského brankáře. Casillas sice zvolil skok do opačné strany než následně mířila útočníkova rána, ale špičkou kopačky dokázal míč vytěsnit mimo branku.

Potrestat to mohl už za dalších sedm minut Villa. Po centru střídajícího Navase byl totiž chvíli sám před Steklengurgem, toho však nedokázal propálit. Navíc v 77.minutě hlavičkoval sám po rohovém kopu v malém vápně Ramos, ale mířil mimo branku.

Robben mohl složit reparát v 83.minutě, kdy se opět dral za obranu Španělska. Pujol nizozemskému rychlíkovi viditelně nestačil a snažil se ho zastavit rukama nohama. Robben atak ustál, ale na zakončení už mu nezbýval čas. Navíc si vysloužil žlutou kartu za následné řeči.

Nizozemci se sice dostali do několika příležitostí, ale že by tvořili hru to se rozhodně říci nedá. Spíše se soustředili na odkopávání a důslednou obranu. Přes ní se nedokázali Španělé prodrat a tak 90 minut hry vítěze neurčilo.

Španělští fotbalisté začali prodloužení znovu lépe svých soupeřů. Hned v úvodu prvního nastavení byl před zraky sudího Webba sražen v pokutovém území Navas, ale místo penalty se kopal roh. O minutu později se tváří v tvář Steklenburgovi ocitl Fabregas, ale trefil jen nohu Nizozemského brankáře.

Z následného protiútoku prováhal dobrou pozici Robben. Následoval roh a po něm doplachtil vzduchem Casillas, jenže Mathijsen nedokázal trefit hlavou soupeřovu branku. Aby toho na první prodloužení nebylo dost, měl gól na kopačce Navas, jehož střela skončila po teči Heitingy na boční síti.

Zatímco styl hry, tedy více šancí a převaha na Španělské straně, se po změně stran nezměnil, tak počet mužů prořídl na straně Nizozemska. Ve 109.minutě viděl za faul na Iniestu druhou žlutou kartu Heitinga.

Početní převahu dokázali svěřenci Vincenta del Bosqueho zužitkovat ve 115.minutě. Torres našel z levé strany Xaviho, ten posunul na volného Iniestu, který se ve své druhé šanci nemýlil a prostřelil Steklenburga – 0:1.

Branka: 116. Iniesta. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Van Persie, Van Bommel, De Jong, Van Bronckhorst, Heitinga, Robben, Van der Wiel, Mathijsen - Puyol, Capdevilla, Sergio Ramos, Xavi, Iniesta. ČK: 109. Heitinga. Diváci: 84.490.

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst (105. Braafheid) - Van Bommel, De Jong (100. Van der Vaart) - Robben, Sneijder, Kuijt (71. Elia) - Van Persie. Trenér: Van Marwijk.

Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Piqué, Puyol, Capdevilla - Busquets, Xabi Alonso (87. Fábregas) - Pedro (60. Navas), Xavi, Iniesta - David Villa (106. Torres). Trenér: Del Bosque.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít